Woda na Śląsku droższa o 32 proc. Bo wodociągowa spółka nie mogła skorzystać z tarczy dla... wodociągów

Wszyscy wiedzieli, że Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe nie może skorzystać z rządowej tarczy dla spółek wodociągowych, ale nikt z tym nic nie zrobił. W efekcie droższe rachunki najpierw otrzymały lokalne wodociągi, a następnie podwyżki zaczęły uderzać także w mieszkańcom. Przedstawiając kulisy tej sprawy, marszałek Jakub Chełstowski nie pozostawia „suchej nitki” na swych byłych partyjnych kolegach.

Jakub chelstowski wrds

Z początkiem roku nowe, wyższe taryfy za wodę otrzymali mieszkańcy m.in. Rudy Śląskiej, Sosnowca oraz Mysłowic. Wodociągowe spółki w tych miastach uzasadniały podwyżkę m.in. wzrostem ceny hurtowego zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, czyli marszałkowskiej spółki, dostarczającej wodę do 66 gmin województwa śląskiego i trzech w sąsiedniej Małopolsce (to do niej należą ujęcia w Goczałkowicach, Czańcu, czy Kozłowej Górze). Od 1 stycznia podniosła ona bowiem ceny wody aż o 32 proc. tłumacząc to wzrostem cen energii elektrycznej i cen gazu ziemnego.

Rządowa tarcza nie dla producentów. GPW znalazła się poza za burtą

O kulisach tamtej sprawy przy okazji zorganizowanej w poniedziałek przez Związek Miast Polskich i samorząd Gliwic konferencji „Nie ma przyszłości bez samorządności. Perspektywy, wyzwania i rola samorządu terytorialnego” opowiedział marszałek Jakub Chełstowski. Jak tłumaczył, podwyżka cen wody od GPW stała się nieuchronna kiedy w przetargu na energię elektryczną spółka otrzymała ofertę opiewająca na kwotę 114 mln zł, czyli o 44 mln zł więcej niż wydała na ten cel w 2022 r. Teoretycznie szansę na złagodzenie skutków droższego prądu stwarzały zapisy przyjętej w październiku ustawy o maksymalnych cenach energii, ponieważ branża wodno – kanalizacyjna została w tej regulacji uwzględniona. Tyle, że nie cała.

- Bo ustawa chroni dystrybutorów wody, a nie jej producentów. A GPW jest właśnie producentem wody, czyli nie może skorzystać z tej ustawy i nie może obniżyć swoich cen – zwrócił uwagę marszałek.

Jak ujawnił w trakcie swego wystąpienia o stosowną nowelizację ustawy samorząd województwa bezskutecznie zabiegał w rządzie i u śląskich posłów. Pismo do Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i zarazem pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej skierowała też Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (w sprawie sytuacji na rynku energii obradowała we wrześniu). Efekt?

To nie bubel, to celowe działanie. Marszałek nie oszczędza byłych partyjnych kolegów

- Pan minister Gróbarczyk odpisał, że przecież samorządy mogą dopłacać do tych cen – stwierdził Chełstowski (innymi słowy: niech GPW podnosi cenę dla miejskich wodociągów, ale te niech nie przenoszą tej podwyżki w skali 1:1 na mieszkańców sięgając po dopłaty z budżetu gminy, co oznacza w praktyce także wyciąganie pieniędzy z kieszeni mieszkańców).

Ostatecznie GPW doczekało się również stanowiska Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska. Jednoznacznie wynikało z niego, że producenci wody nie mogą skorzystać z zapisów o maksymalnych cenach energii. Finał tej sprawy wszyscy znamy. Najpierw podwyżki dostały miejskie wodociągi, a następnie w swoich kieszeniach zaczęli odczuwać je mieszkańcy.

- Bo ktoś ustawę napisał tak, jak napisał. Wydawało się, że to jest błąd, jakiś bubel prawny, ale nie, to jest celowe działanie. Żeby była informacja, że tu jest zły samorząd lokalny i regionalny, zły marszałek, zła metropolia, rządzą ludzie nieudolni, a tylko że rząd ratuje sytuację – komentował Chełstowski, który w trakcie swoich wystąpień na swych byłych partyjnych kolegach nie pozostawiał „suchej nitki”.

- Byłem w PiS-ie, a kto był w PiS-ie, to nie śmieje się w cyrku. Mądre rozwiązania nikogo tam nie interesują. Interesuje ich tylko to, że mogą gdzieś złożyć parę punktów procentowych przewagi – powiedział w trakcie debaty Chełstowski.

Chelstowski i Zasada 2

Może Cię zainteresować:

Chełstowski w ŚLĄZAQ: Spór paru polityków nie może blokować pieniędzy na transformację Śląska

Autor: Marcin Zasada

06/01/2023

Woda w górę, ścieki w górę. Od 11 lutego nowe stawki

Może Cię zainteresować:

Od soboty więcej za wodę i ścieki. PWiK podnosi ceny w trybie nadzwyczajnym

Autor: Jacek Skorek

07/02/2023

Jakub chelstowski marszalek woj slaskiego

Może Cię zainteresować:

Marszałek Jakub Chełstowski zrezygnował z prezydenckiej rady. Powodem podpisanie "lex Tusk"

Autor: Patryk Osadnik

29/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon