Tego typu inwestycje są koniecznością, co potwierdziła zeszłoroczna, wrześniowa powódź. W szczególnie trudnej sytuacji hydrologicznej znajdują się Czechowice-Dziedzice, miasto na południu województwa śląskiego. Gminę przecina bowiem aż pięć rzek: Wisła, Biała, Wapienica, Jasienica oraz Iłownica. Co więcej, jest tu dużo stawów, zaś przy granicy gminy znajduje się Zbiornik Goczałkowicki. Nic zatem dziwnego, że wrześniowa powódź nie była pierwszą, która przeszła przez Czechowice-Dziedzice. Inwestycje realizowane przez Wody Polskie w Gliwicach mają poprawić sytuację miasta i gminy.
Miliony na inwestycje
Inwestycje, które realizować będzie gliwicki RZGW, mają ograniczyć ryzyko podtopień na terenach sąsiadujących z rzekami Iłownica, Jasienica i Biała. Ich szacunkowy koszt to niemal 90 milionów złotych. W planach są przede wszystkim podniesienie obwałowań i odbudowanie koryt.
Najważniejsze zadania to:
- przebudowa oraz nadbudowa obwałowań cieku Iłownica w gminie Czechowice-Dziedzice, (zakładany koszt 40 700 000 zł),
- odbudowa koryta cieku Jasienicki w Międzyrzeczu Górnym i Jasienicy (zakładany koszt: 4 960 000 zł),
- odbudowa i modernizacja koryta cieku Wapienicki w Bielsku-Białej i Międzyrzeczu Górnym (zakładany koszt: 5 934 000 zł),
- przebudowa obwałowań cieku Jasienica w Czechowicach-Dziedzicach (zakładany koszt: 37 000 000 zł).
Jak informuje gliwicki RZGW, rozpatrywane są przede wszystkim inwestycje dotyczące przebudowy oraz nadbudowy obwałowań Iłownicy. Do podwyższenia wałów przeciwpowodziowych tej rzeki powinno dojść na wysokości ul. Księża Grobel w Czechowicach-Dziedzicach. Zadanie obejmować będzie także odcinkowy remont koryta rzeki; wyprofilowane i ubezpieczone zostaną brzegi, udrożnione będą stopnie wodne na ujściowym odcinku Iłownicy. Wody polskie podkreślają, że „dla zadania przebudowy oraz nadbudowy obwałowań rzeki Iłownicy w gminie Czechowice-Dziedzice zaktualizowano operat wodnoprawny”. Trzeba ponadto uzyskać prawomocną decyzję ustalającą „linię brzegową między gruntem pokrytym wodami, a gruntem przyległym do wód”.
Odbudować obwałowania
W sołectwie Ligota przebudowane zostaną natomiast cztery odcinki wałów wraz z przepustami czy przejazdami wałowymi. Ubezpieczenia zostaną koryta Iłownicy i ujścia potoku Czechowickiego, przebudowane będą śluzy wałowe i wyloty do koryta Iłownicy. Eksploatacja, a także powodzie z 2010 i 2024 roku zniszczyły obwałowania, które mają zostać odbudowane i podniesione. Częściowo zmieni się ponadto ich przebieg, aby dostosować je do warunków lokalnych. Ta inwestycja związana będzie z częściową przebudową gazociągu, wodociągu, a także linii energetycznych. Podobne prace wykonane zostaną również w obrębie rzeki Jasienicy, gdzie także zostaną przebudowane obwałowania, zaś na Białej zaplanowano między innymi przebudowę progów wodnych.
Na bieżąco prowadzone są prace zarówno konserwacyjne, jak i utrzymaniowe czy interwencyjne na Iłownicy, Jasienicy oraz Białej i ich dopływach. Z kolei 40 tysięcy złotych kosztować będzie w tym roku przeprowadzenie „Oceny stanu technicznego, stopnia bezpieczeństwa i przydatności do użytkowania wraz z kontrolą 5-letnią wałów przeciwpowodziowych klasy IV cieku Jasienickiego na łącznej dł. 5,140 km w m. Ligota, gm.Czechowice-Dziedzice”.
Przypominamy na zdjęciach, jak ucierpiały Czechowice-Dziedzice podczas zeszłorocznej powodzi.
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.