Wojewódzkie obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. W Katowicach, Świętochłowicach, Bytomiu i Radzionkowie

W 2025 roku obchodzimy 80. rocznicę początku dramatycznych wydarzeń określanych przez historyków Tragedią Górnośląską. Oficjalne wojewódzkie obchody tej rocznicy odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 stycznia 2025 r., w Katowicach, Świętochłowicach, Bytomiu i Radzionkowie.

Oboz zgoda swietochlowice brama

Styczeń 1945 roku na Górnym Śląsku miał niewiele wspólnego z wyzwoleniem. Po wkroczeniu na ten teren Armii Czerwonej rozpoczęły się: morderstwa, gwałty, rabunki, wywózki do pracy w Związku Radzieckim, zamykanie w obozach, wysiedlania czy grabież zakładów przemysłowych. Ten okres w historii regionu został przez historyków nazwany Tragedią Górnośląską, zdefiniowaną przez Instytut Pamięci Narodowej jako „represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowanych głównie ze względów narodowościowych”.

Przez dziesiątki lat w Polsce był to temat tabu. Dopiero po przełomie 1989 roku pojawił się w przestrzeni publicznej. Od kilkunastu lat w województwach śląskim i opolskim w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r. Z kolei rok 2025 Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił Rokiem Tragedii Górnośląskiej.

- Tragedia Górnośląska wciąż jest nieodkrytą kartą w naszej historii, przez lata ukrywaną i odsuwaną w cień, a naszym obowiązkiem jest przypominanie o tych dramatycznych wydarzeniach, szczególnie młodym ludziom i oddanie należnego hołdu ofiarom i ich bliskim. To część naszej tożsamości i pamięci historycznej, dlatego zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach 80. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej – mówi marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej – 26 stycznia 2025 r.

Wojewódzkie obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej zaplanowano na niedzielę, 26 stycznia 2025 r. Rozpoczną się o godz. 12.00 mszą w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie uczestnicy złożą kwiaty przed bramą byłego obozu Zgoda w Świętochłowicach (na zdjęciu), przez który od lutego do listopada 1945 r., gdy podlegał polskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, przeszło ok. 6 tys. osób, w tym m.in. Ślązaków. Dokładana liczba ofiar śmiertelnych obozu nie jest znana, a według szacunków mogło ich być od 1,8 tys. do 2,5 tys.

Później obchody przeniosą się do Bytomia-Miechowic, gdzie o godz. 14.00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Z kolei o godz. 14.30 przy ul. Stolarzowickiej 19 obędzie się widowisko historyczne „Walki o Miechowice”. Widowisko przedstawia jedne z najbardziej dramatycznych wydarzeń jakie miały miejsce po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk. Szacuje się, że w dniach 25 - 28 stycznia 1945 roku z rąk czerwonoarmistów w Miechowicach zginęło około 380 osób. Zwieńczeniem oficjalnych uroczystości będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

Dzień wcześniej – w sobotę, 25 stycznia 2025 r. - odbędzie się, organizowany przez Ruch Autonomii Śląska, Marsz na Zgodę (W sobotę kolejny Marsz na Zgodę. Jego uczestnicy upamiętnią ofiary Tragedii Górnośląskiej). Uczestnicy przejdą dziesięciokilometrową trasę z Katowic po bramę byłego obozu w Świętochłowicach, zbliżoną do tej, którą prowadzono pierwszych więźniów obozu.

Swietochlowice oboz zgoda

Może Cię zainteresować:

W sobotę kolejny Marsz na Zgodę. Jego uczestnicy upamiętnią ofiary Tragedii Górnośląskiej

Autor: Maciej Poloczek

21/01/2025

Tragedia Gornoslaska

Może Cię zainteresować:

Peter Wiescholek: Jaki udział w Tragedii Górnośląskiej mają sami Ślązacy? Kto donosił na sąsiadów, denuncjował jako "szkodników na rzecz Państwa Polskiego"?

Autor: Peter Wiescholek

17/01/2025

Brama obozu na Zgodzie

Może Cię zainteresować:

Sabina Waszut o Tragedii Górnośląskiej: To będzie długa lekcja również dla nas, ludzi stąd

Autor: Sabina Waszut

10/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon