Nie mogło być inaczej. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą odcisnęły się na tematyce tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie otworzy 25 kwietnia debata pt. „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy”. Udział w niej weźmie m.in. pochodząca z Odessy ukraińska wicepremier Olha Stefaniszyna (wcześniej była m.in. dyrektorem generalnym sekretariatu rządu do spraw integracji w europejskiej i euroatlantyckiej), ambasador tego kraju w Polsce – Andrij Deszczycia, prof. Jerzy Buzek – eurodeputowany, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i rządu RP, a także Konrad Szymański – minister ds. Unii Europejskiej w rządzie RP. Temat wojny w Ukrainie, jej skutków dla europejskiej gospodarki, przyszłej odbudowy tego kraju i zmian w architekturze geopolitycznej świata pojawiać się będzie też w wielu innych dyskusjach, które prowadzone będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach do 27 kwietnia.
O bezpieczeństwie energetycznym
– Program tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego nakreśliła aktualna sytuacja w Ukrainie. Od pierwszej szokowej reakcji czas przejść do zdecydowanych działań i długoterminowych planów, bo tego potrzebują zarówno walcząca Ukraina, jak i Polska oraz inne kraje europejskie – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W ramach ponad 150 zaplanowanych sesji pojawią się też takie wątki jak zielona transformacja i odbudowa gospodarki, bezpieczeństwo energetyczne Europy i jej uniezależnianie się od paliw kopalnych z Rosji, wpływ rosnącej inflacji na biznes, działania stymulujące do redukcji emisji, e-mobilność, zmiany w podejściu do odnawialnych źródeł energii, cyberbezpieczeństwo i dezinformacja.
Bez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej
Jak informuje organizator kongresu, udział w EEC potwierdzili już m.in. Kadri Simson – komisarz Unii Europejskiej ds. energii, Gregory Hands – minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii, Simonas Gentvilas – minister środowiska Litwy, Valdis Dombrovskis – wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom, Piotr Naimski – sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Grzegorz Puda – minister funduszy i polityki regionalnej; Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w tym resorcie, a zarazem pełnomocnik rządu ds. Światowego Forum Miejskiego; Ireneusz Zyska – sekretarz stanu w Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, a także Mieczysław Bieniek – generał broni rezerwy Wojska Polskiego i zastępca dowódcy strategicznego NATO w latach 2010-2013.
Jeszcze niedawno można było usłyszeć, że w Katowicach pojawią się również dwaj inni (prócz Dombrovskisa) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej: odpowiedzialny m.in. za prognozowanie strategiczne Maroš Šefčovič i kierujący pracami Komisji nad Europejskim Zielonym Ładem Frans Timmermans. Ich nazwiska wymienił w kontekście tegorocznego EKG prof. Jerzy Buzek mówiąc, że wezmą oni udział w wydarzeniu na jego zaproszenie. Organizator Kongresu obecności obu polityków na razie nie potwierdza. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Timmermansa w Katowicach jednak nie będzie.