Sami przedstawiają się jako efekt „niespodziewanego spotkania tradycyjnych i współczesnych artystów w samym sercu polskich gór”. Tradycję w szeregach „Vołosów” uosabiają wywodzący się z beskidzkiej Trójwsi (Istebna, Koniaków, Jaworzynka) Jan Kaczmarzyk, Zbigniew Michałek i Robert Waszut, nowoczesność - Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, instrumentaliści związani z katowicką Akademią Muzyczną (ich ojcem jest Aleksander Lasoń – kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog tejże uczelni).
Powstała z tego zderzenia muzyka łączy melodie z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Orawy, czy Podhala z motywami bałkańskimi, cygańskimi i orientalnymi. Wszystko to „podane” z akademicką wirtuozerią i żywiołową improwizacją. Będący po raz pierwszy na koncercie długo nie mogą wyjść ze zdumienia słysząc, że tak można interpretować folk (bo powiedzieć, że po prostu grają ten rodzaj muzyki byłoby dużym niedopowiedzeniem). Tą umiejętność doceniły jury wielu prestiżowych konkursów muzycznych – od festiwalu „Nowa Tradycja” po organizowany przez Europejską Unię Nadawców International Folk Competition (Interesujesz się kulturą Śląska i Zagłębia? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).
Grupa zagrała już ponad 820 koncertów na całym świecie. „Vołosi” byli gośćmi najbardziej prestiżowych sal koncertowych i festiwali. Wystąpili na gali otwarcia najważniejszych targów world music WOMEX, na zaproszenie Króla Szwecji Karola XVI Gustawa zagrali na gali wręczenia Stockholm Water Prize, wystąpili na gali Superbrands oraz w najpopularniejszej koreańskiej audycji radiowej MBC „Bae Cheol-soo’s Music Camp. Ich koncerty były transmitowane przez BBC, WDR3, 2 i 3 Program Polskiego Radia, Ö1 oraz koreańską stację MBC.
18 listopada zagrają w miejscu nie mniej kosmicznym niż ich własna muzyka – w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Początek o godz. 18. Bilety wciąż jeszcze są dostępne. Koncert poprowadzi dr Jacek Kurek, chorzowski historyk, przez lata wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, a zarazem niestrudzony propagator ambitnej muzyki.