Kolorowa glazurowana cegła, ozdobny ryzalit pośrodku fasady, cylindryczna wieża zegarowa z dzwonem i kolorowy herb Bytomia na elewacji frontowej. To właśnie bytomski Sikorak, zwany tak od placu gen. Władysława Sikorskiego, przy którym stoi gmach.
Budynek wzniesiono w latach w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brϋgger. Zbudowano go na potrzeby Miejskiej Katolickiej Szkoły Realnej, a obecnie jest to siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego.
W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Do dziś zachowały się tam elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii.
Rajza z dwoma atrakcjami. Obowiązują zapisy
Stowarzyszenie Wrazidlok wraz z IV LO zapraszają na rajzę do Sikoraka, która obędzie się w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Zaplanowano dwie atrakcje. Pierwsza to wystawa prac Ewy Mrowiec-Łysy, która w swoich pracach nawiązuje do czasów PRL-u. Prace wystawione zostaną w schronie przeciwlotniczym będącym integralną częścią szkoły. A wstępem do wystawy będzie wspomnienie, którego autorem jest Jerzy Dmytrów. Drugą częścią rajzy będzie prelekcja z prezentacją multimedialną i zwiedzanie gmachu szkoły na zewnątrz.
Zgłoszenie na rajzę należy wysłać mailem na adres: fest@wrazidlok.org. Wizyta w szkole jest bezpłatna, koszt spaceru to 20 zł (dzieci i młodzież do 16 roku życia 10 zł).
Konto ING Bank Śląski:
42 1050 1298 1000 0090 8037 1918 z dopiskiem "WOLNO MI".
Pierwsza grupa wejdzie o godz. 16.00. Jeśli zbiorą się kolejne to wejdą o godz. 17.30 i 19.00.
Ewa Mrowiec-Łysy urodziła się w 1984 roku w Katowicach. Studiowała w tutejszej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie najpierw uzyskała dyplom w pracowni malarstwa u profesora Jacka Rykały a trzy lata później dyplom licencjacki z projektowania graficznego pod kierunkiem dr Bogny Otto-Węgrzyn. Jej prace. Laureatka Ogólnokrajowego Festiwalu Rysunku Figurama (2010) i konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2011, II miejsce). Stypendystka Prezydenta Miasta Sosnowca (2003). Przygotowała wystawę indywidualną na śląskiej Gali BCC w Promnicach (2009). Uczestniczka wystaw zbiorowych m.in.: Muzeum im. M. Chroboka, Ruda Śląska (2004); Galeria Rondo Sztuki, Katowice (2007); wystawa pracowni rysunku prof. J. Karbowniczka, Galeria Aula ZSP, Jarosław (2007); Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, Czeladź (2009); Galeria Aula ZSP, Katowice (2010); Ogólnokrajowy Przegląd Rysunku Figurama, Praga, Katowice (2010); Muzeum Miejskie, Siemianowice Śląskie (2011); Finaliści 10. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii PGS, Sopot (2011); Galeria BWA, Katowice (2011); Galeria Mpik, Gliwice (2011).
Wspomnienia Jerzego Dmytrowa odczyta Grzegorz Czempik - interpretator tekstów w trakcie widowisk multimedialnych, współtwórca Stowarzyszenia Wrazidlok.
Rajzę poprowadzą:
Teresa Szydłowska
Ukończyła studia na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Ma za sobą karierę zawodową w przemyśle chemicznym i górnictwie. Po przejściu na emeryturę jest nadal aktywna jako ekspert w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, wykładowca na studiach podyplomowych i tłumacz j. angielskiego. Jest Tarnogórzanką, Ślązaczką od wielu pokoleń, zamiłowaną w historii, kulturze, tradycji języku śląskim z pasją przekazuje wiedzę i miłość do regionu turystom z Polski i zagranicy. Z zainteresowaniem angażuje się także w przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie Wrazidlok.
dr Łukasz Zimnoch
Prezes Stowarzyszenia Wrazidlok, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizator widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, wyróżniony nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations („Miód” wyróżnienie nadawane przez „Dziennik Zachodni”, dziesiątka najlepszych rzeczników miesięcznika „Home & Market” w roku 2011). Autor dwóch książek: „Marketing dla naukowca i inżyniera” i „Po przebudzeniu”. Stypendysta marszałkowski w 2022r. w dziedzinie kultury. W 2022r. otrzymał „Grację” nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.

Może Cię zainteresować:
Para z Bytomia remontuje dom przy ul. Woźniaka. Na antenie TVN, w nowym reality show

Może Cię zainteresować:
"Sikorak" został najbardziej filmowym miejscem w woj. śląskim. Zwycięzcę wybrali internauci

Może Cię zainteresować: