Z
okazji przypadającego w piątek Dnia
Matki Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił podzielić się garścią swoich statystyk związanych
z tematem rodzicielstwa i wychowywania dzieci.
Rekordowe świadczenia dla rodziców
Pierwszy, wyłaniający się z nich wniosek nie zaskakuje. Dane jasno pokazały, że w pierwszym roku życia dziecka opiekę nad nim sprawują głównie matki. W województwie śląskim na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku przebywało ponad 29,6 tys. kobiet i niespełna 500 mężczyzn. Ojcowie za to chętnie korzystają z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku na urlopie ojcowskim w naszym regionie było 7,1 tys. mężczyzn.
ZUS podzielił się ponadto wiedzą na temat rekordowych kwot zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego przebywającym na urlopie macierzyńskim kobietom i świadczeń otrzymywanych przez rodziców korzystających z urlopu rodzicielskiego. Tak tylko dla przypomnienia – ich wysokość zależy od wysokości pensji pobieranej w okresie roku poprzedzającego miesiąc, w którym urodziło się dziecko lub zostało przyjęte na wychowanie.
To
tyle teorii, a teraz konkrety. Otóż, w woj. śląskim w kwietniu
najwyższy zasiłek macierzyński dla kobiety wypłacony był przez oddział ZUS w Bielsku-Białej i wyniósł ponad 25 tys. zł,
natomiast rekordowo wysokie świadczenie w regionie wypłacił
chorzowski ZUS i trafiło ono do mężczyzny. Świadczenie wypłacone
za miesiąc kwiecień wyniosło ponad 133 tys. zł brutto, a
otrzymuje je ojciec dziecka, który opiekuje się swoją pociechą
korzystając z urlopu rodzicielskiego.
A co z tak zwanym długim wnioskiem?
ZUS przypomina zarazem, że od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.
Jeśli zaś ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński w ciągu 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego (wprowadzono je od 26 kwietnia) przysługujących drugiemu z rodziców. Tu zawsze zasiłek będzie wynosił 70 proc.
Może Cię zainteresować: