Wchodzące w skład kolonii wyjątkowe wille zostały zbudowane w latach 30-tych XX wieku, zgodnie z założeniami architektury modernistycznej. Przeznaczone były dla pracujących w Katowicach urzędników. Jednak z upływem czasu dzielnica zamieszkiwana była głównie przez przedstawicieli wolnych zawodów, lekarzy, architektów, inżynierów, artystów. Wycieczka miała więc na celu także przybliżyć jej uczestnikom osoby znanych i mniej znanych mieszkańców kolonii urzędniczej w Ligocie, m.in. Bolesława Szabelskiego, Karola Stryi, Olgierda i Jerzego Łukaszewiczów, Janusza Daneckiego, Gustawa Holoubka, Niny Grelli, Andrzeja Bartoszka, Jana Rzymełki. Historie z nimi związane pozwoliły dogłębniej poznać to niezwykłe miejsce.
Na trasie wycieczki, której przewodnikiem był Grzegorz Płonka - muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury, a w wolnych chwilach również przewodnik po Ligocie i Panewnikach - znalazły się:
- Skwer im. Bolesława Szabelskiego,
- ul. Mazurska (gdzie mieszkali Olgierd i Jerzy Łukaszewiczowie)
- ul. Kaszubska (Karol Stryja)
- ul. Mazowiecka (willa dr Bolesława Mroczkowskiego, willa braci Szafranków, willa dr Włodzimierza Kowala)
- ul. Wileńska (Bolesław Szabelski)
- ul. Poleska (willa A. Pająka, willa Ryszarda Holleka)
- ul. Wielkopolska
- ul Małopolska (Janusz Danecki)
- ul. Wielkopolska i Śląska (Krystyna i Andrzej Bochenkowie).
Wycieczka po ligockiej modernie cieszyła się dużą frekwencją. W każdej z 6 tur uczestniczyło około 25 osób, we wszystkich łącznie - aż 150.
Może Cię zainteresować:
Kierunek GZM: Czy beton ma duszę? Tak! Jaka ona jest? Wycieczka śladami architektury z lat PRL
Może Cię zainteresować: