Wycieczka po IV LO w Bytomiu, secesyjnym majstersztyku. Rajzę po "Sikoraku" 1 lutego 2025 r. organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok

Bytom niedawno wzbogacił się o Szlak Architektury Secesyjnej, a budynek IV Liceum Ogólnokształcącego, zwany pieszczotliwie "Sikorakiem", to jego perła w koronie. Już w sobotę 1 lutego 2025 r. będzie okazja, by zwiedzić tę szkołę, ale i... schron przeciwlotniczy! Rajzę organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok, obowiązują zapisy!

Bytomski "Sikorak", czyli IV Liceum Ogólnokształcące im. im. Bolesława Chrobrego znajdujące się przy placu Sikorskiego w śródmieściu miasta, to jeden z najciekawszych budynków w Bytomiu. Znajduje się na Szlaku Architektury Secesyjnej.

Pierwszy secesyjny budynek na Górnym Śląsku

Budynek szkoły zaprojektował ówczesny architekt miejski Beuthen Karl Brugger. Budowa trwała dwa lata, od 1901 do 1902, a Miejska Katolicka Szkoła Realna zaczęła tu funkcjonować w 1903 roku.

To był pierwszy w Bytomiu i na całym Górnym Śląsku secesyjny budynek. Pochodzący z Monachium architekt zaprojektował szkołę na planie prostokąta, z ryzalitami w osiach wszystkich czterech elewacji oraz dwoma niewielkimi skrzydłami z tyłu.

Budynek jest dwupiętrowy, ma wysokie poddasze nakryte wielospadowym dachem z wieżą zegarową pośrodku. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje aula z emporą, a także klatka schodowa, secesyjne drzwi oraz szafy na pomoce dydaktyczne. Wszystkie elewacje wykonane są z kolorowej glazurowanej cegły, która stała się znakiem rozpoznawczym bytomskiej secesji.

Rajza po secesyjnym budynku IV LO w Bytomiu

Już niedługo ten secesyjny majstersztyk z początku XX wieku będzie można obejrzeć zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. 1 lutego 2025 r. rajzę po IV LO pod hasłem "Uroki bytomskiej secesji" organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok we współpracy z IV LO.

- Opowiemy i pokażemy wspaniały gmach szkoły, aulę i schron przeciwlotniczy. Wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że ze względu na Państwa komfort i bezpieczeństwo musimy zorganizować zapisy. Pojemność auli i schronu są ograniczone. Zgłoszenia udziału prosimy wysłać mailem - informują Wrazidloki. - Prosimy o cegiełkę w wysokości 20 zł od uczestnika/dzieci do 16 roku życia 10 zł. Każda osoba, która wyśle do nas zgłoszenie otrzyma potwierdzenie również mailem z godziną wejścia. Pierwsza grupa wejdzie o godz. 12.00 - jeśli uformujemy kolejne grupy o godz. 10.00 i 14.00 w mailu znajdą Państwo informację o Państwa godzinie wejścia. Zgłoszenia udziału proszę przysłać mailem: fest@wrazidlok.org
Konto ING Bank Śląski: 42 1050 1298 1000 0090 8037 1918 z dopiskiem "Uroki bytomskiej secesji".

Rajza składa się z dwóch części: prelekcji z prezentacją multimedialną i zwiedzania na zewnątrz.

- Prosimy zabrać solidne obuwie. Na wizytę w schronie potrzebna latarka - wystarczy z telefonu - dodają Wrazidloki.

Rajzę poprowadzą:
Teresa Szydłowska

Ukończyła studia na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Ma za sobą karierę zawodową w przemyśle chemicznym i górnictwie. Po przejściu na emeryturę jest nadal aktywna jako ekspert w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, wykładowca na studiach podyplomowych i tłumacz j. angielskiego. Jest Tarnogórzanką, Ślązaczką od wielu pokoleń, zamiłowaną w historii, kulturze, tradycji języku śląskim z pasją przekazuje wiedzę i miłość do regionu turystom z Polski i zagranicy. Z zainteresowaniem angażuje się także w przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie WRAZIDLOK.

dr Łukasz Zimnoch
Prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizator widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, wyróżniony nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations („Miód” wyróżnienie nadawane przez „Dziennik Zachodni”, dziesiątka najlepszych rzeczników miesięcznika „Home & Market” w roku 2011). Autor dwóch książek: „Marketing dla naukowca i inżyniera” i „Po przebudzeniu”. Stypendysta marszałkowski w 2022r. w dziedzinie kultury. W 2022r. otrzymał "Grację" nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.

Ulica Zaułek, Bytom

Może Cię zainteresować:

Rosengasse, Zaułek Różany, w końcu ulica Zaułek. Historia najwęższej ulicy Bytomia

Autor: Urszula Mazurowska

23/08/2024

Szlak Architektury Secesyjnej w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Spójrzcie tylko na te kamienice! W Bytomiu powstała nowa atrakcja turystyczna. To Szlak Architektury Secesyjnej

Autor: Aleksandra Szlęzak

10/12/2024

Bytom, ul. Piłsudskiego 44

Może Cię zainteresować:

Bytom cały się wali? Wręcz przeciwnie! Bytomskie kamienice pięknieją

Autor: Maciej Poloczek

28/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon