Bytomski "Sikorak", czyli IV Liceum Ogólnokształcące im. im. Bolesława Chrobrego znajdujące się przy placu Sikorskiego w śródmieściu miasta, to jeden z najciekawszych budynków w Bytomiu. Znajduje się na Szlaku Architektury Secesyjnej.
Pierwszy secesyjny budynek na Górnym Śląsku
Budynek szkoły zaprojektował ówczesny architekt miejski Beuthen Karl Brugger. Budowa trwała dwa lata, od 1901 do 1902, a Miejska Katolicka Szkoła Realna zaczęła tu funkcjonować w 1903 roku.
To był pierwszy w Bytomiu i na całym Górnym Śląsku secesyjny budynek. Pochodzący z Monachium architekt zaprojektował szkołę na planie prostokąta, z ryzalitami w osiach wszystkich czterech elewacji oraz dwoma niewielkimi skrzydłami z tyłu.
Budynek jest dwupiętrowy, ma wysokie poddasze nakryte wielospadowym dachem z wieżą zegarową pośrodku. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje aula z emporą, a także klatka schodowa, secesyjne drzwi oraz szafy na pomoce dydaktyczne. Wszystkie elewacje wykonane są z kolorowej glazurowanej cegły, która stała się znakiem rozpoznawczym bytomskiej secesji.
Rajza po secesyjnym budynku IV LO w Bytomiu
Już niedługo ten secesyjny majstersztyk z początku XX wieku będzie można obejrzeć zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. 1 lutego 2025 r. rajzę po IV LO pod hasłem "Uroki bytomskiej secesji" organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok we współpracy z IV LO.
- Opowiemy i pokażemy wspaniały gmach szkoły, aulę i schron przeciwlotniczy. Wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że ze względu na Państwa komfort i bezpieczeństwo musimy zorganizować zapisy. Pojemność auli i schronu są ograniczone. Zgłoszenia udziału prosimy wysłać mailem - informują Wrazidloki. - Prosimy o cegiełkę w wysokości 20 zł od uczestnika/dzieci do 16 roku życia 10 zł. Każda osoba, która wyśle do nas zgłoszenie otrzyma potwierdzenie również mailem z godziną wejścia. Pierwsza grupa wejdzie o godz. 12.00 - jeśli uformujemy kolejne grupy o godz. 10.00 i 14.00 w mailu znajdą Państwo informację o Państwa godzinie wejścia. Zgłoszenia udziału proszę przysłać mailem: fest@wrazidlok.org
Konto ING Bank Śląski: 42 1050 1298 1000 0090 8037 1918 z dopiskiem "Uroki bytomskiej secesji".
Rajza składa się z dwóch części: prelekcji z prezentacją multimedialną i zwiedzania na zewnątrz.
- Prosimy zabrać solidne obuwie. Na wizytę w schronie potrzebna latarka - wystarczy z telefonu - dodają Wrazidloki.
Rajzę poprowadzą:
Teresa Szydłowska
Ukończyła studia na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Ma za sobą karierę zawodową w przemyśle chemicznym i górnictwie. Po przejściu na emeryturę jest nadal aktywna jako ekspert w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, wykładowca na studiach podyplomowych i tłumacz j. angielskiego. Jest Tarnogórzanką, Ślązaczką od wielu pokoleń, zamiłowaną w historii, kulturze, tradycji języku śląskim z pasją przekazuje wiedzę i miłość do regionu turystom z Polski i zagranicy. Z zainteresowaniem angażuje się także w przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie WRAZIDLOK.
dr Łukasz Zimnoch
Prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizator widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, wyróżniony nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations („Miód” wyróżnienie nadawane przez „Dziennik Zachodni”, dziesiątka najlepszych rzeczników miesięcznika „Home & Market” w roku 2011). Autor dwóch książek: „Marketing dla naukowca i inżyniera” i „Po przebudzeniu”. Stypendysta marszałkowski w 2022r. w dziedzinie kultury. W 2022r. otrzymał "Grację" nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.
Może Cię zainteresować:
Rosengasse, Zaułek Różany, w końcu ulica Zaułek. Historia najwęższej ulicy Bytomia
Może Cię zainteresować: