Jak
Polacy płacą za granicą?
Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa. Dzięki temu zyskujemy możliwość płatności w każdej sytuacji – niezależnie od tego, czy wybierzemy się do małego sklepiku w prowincjonalnym miasteczku, na lokalny stragan czy do większego marketu. Lokalna waluta to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas dominującym środkiem płatniczym jest gotówka. Nic więc dziwnego, że z przeprowadzonego w 2023 roku badania firmy Tavex wynika, że Polacy chętnie korzystają z gotówki podczas zagranicznych wakacji – aż 58% respondentów zadeklarowało, że podczas swojego ostatniego urlopu dokonywało transakcji właśnie za pośrednictwem fizycznego pieniądza, a jedynie 10% w ogóle nie korzystało z gotówki. Co ciekawe z danych wynika również, że chociaż młode osoby z reguły są najbardziej otwarte na nowe technologie, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju płatności bezgotówkowe, podczas zagranicznego urlopu chętniej wybierają fizyczny pieniądz. Z danych firmy Tavex wynika bowiem, że fizyczna waluta podczas wakacji w innych krajach gościła w 65% portfeli osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. W przypadku nieco starszej grupy respondentów, tj. osób między 25 a 34 rokiem życia było to aż 76%.
Wakacyjna
promocja na zakup waluty w Tavex – kup i sprzedaj walutę w tej
samej cenie
Żeby uniknąć konieczności wymiany waluty w kantorze na lotnisku, gdzie marże są bardzo wysokie, warto o tej kwestii pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Zatem, gdzie najlepiej dokonać wymiany, aby kurs był jak najbardziej korzystny? Jeśli zależy Ci na tym, aby kurs był przystępny, a waluta dostępna od ręki koniecznie sprawdź ofertę firmy Tavex. Kantor Katowice Tavex w swojej ofercie posiada ponad 60 walut z całego świata. Aby przekonać się o wysokiej jakości świadczonych usług koniecznie odwiedź kantor Katowice w jednym z najbardziej prestiżowych punktów na mapie miasta. Kantor Katowice Silesia w centrum galerii Silesia City Center otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 21:00. Jeśli interesuje Cię konkretna waluta, przed odwiedzeniem punktu stacjonarnego możesz sprawdzić jej kurs i dostępność na stronie internetowej www.tavex.pl.
Wakacyjna
promocja walut w Tavex
Kantor Katowice Silesia – podobnie jak inne punkty firmy Tavex zlokalizowane w różnych miastach Polski – bierze udział w wakacyjnej promocji wymiany bez spreadu. Dzięki temu na wakacyjny wyjazd możesz zabrać gotówkę „z zapasem” nic na tym nie tracąc – w przypadku jej niewykorzystania Tavex kantor Katowice Silesia odkupi ją od Ciebie bez różnicy kursowej w ciągu 30 dni od daty zakupu. Waluty objęte promocją to: ALL – lek albański, BAM – marka bośniacka, BGN – lew bułgarski, DOP – peso dominikańskie, EGP – funt egipski, MKD – denar macedoński, MXN – peso meksykańskie, RSD – dinar serbski, RON – lej rumuński, TRY – lira turecka, GEL – lari gruzińskie, JOD – dinar jordański oraz AMD – dram armeński.
Gdzie zabrać gotówkę na wakacje?
Z
badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area
(SPACE) wynika, że
w popularnej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii gotówka
stanowi aż 66% wszystkich płatności pod względem liczby i
wartości transakcji w punktach obsługi sprzedaży. W równie
lubianej Grecji 62% transakcji zawieranych jest właśnie przy użyciu
gotówki.
Idąc dalej we Włoszech, które
jako wakacyjny kierunek
cieszą się równie
dużą popularnością, warto być zaopatrzonym w fizyczny pieniądz.
69% transakcji w punktach obsługi sprzedaży zawieranych jest tam
właśnie za pośrednictwem gotówki.
Podobna sytuacja jest na Malcie (77%), w Portugalii (64%) i na Cyprze
(59%).
Zważywszy na popularność wśród polskich turystów takich kierunków, jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Macedonia czy Turcja warto zdawać sobie sprawę, że płatności gotówkowe stanowią gros wszystkich transakcji nie tylko w krajach strefy euro. W krajach bałkańskich i Turcji infrastruktura płatnicza nie jest tak rozwinięta jak, np. w Polsce, wobec czego w prowincjonalnych miasteczkach, na wsiach czy w mniej turystycznych regionach, terminale płatnicze mogą być rzadkością, a co za tym idzie zawieranie transakcji za pośrednictwem kart płatniczych znacząco utrudnione lub w ogóle niemożliwe. Wynika to z tego, że w wielu przypadkach lokalni przedsiębiorcy preferują płatności fizycznym pieniądzem z uwagi na niższe koszty operacyjne związane z obsługą gotówki w porównaniu z transakcjami kartami płatniczymi, które często wiążą się z prowizjami dla operatorów płatności.
Gotówka
czy karta – co wybrać na wakacjach?
Jak
płacić
na wakacjach? Lepszym
rozwiązaniem będzie fizyczna waluta
czy karta? Bez gotówki
ani rusz! Lokalna waluta
bez wątpienia jest najbardziej pewną formą
płatności
– za jej
pośrednictwem jesteśmy w stanie zapłacić
dosłownie
wszędzie. Jedynym minusem gotówki
jest możliwość jej utraty w wyniku zgubienia lub kradzieży,
jednak przy zachowaniu należytych
środków
ostrożności, jesteśmy w stanie ograniczyć znaczenie tej wady do
absolutnego minimum.
Korzyściami
wynikającymi z posługiwania się kartą – wielowalutową lub
Revolutem – bez
wątpienia jest wygoda. Warto jednak mieć na względzie, że w
przypadku, gdyby jednak gotówka
okazała się niezbędna, w niektórych
miejscach w dalszym ciągu można spotkać tzw. niebezpieczne
bankomaty, które
poprzez specjalne nakładki na klawiaturę czy „skimmery”
umożliwiają sczytanie naszych danych i wypłacenie z konta
pieniędzy. Warto również
pamiętać, że w ofercie zdecydowanej większości banków
spotkamy oferty kart wielowalutowych jedynie w podstawowych walutach,
takich jak dolary, euro czy funty. Dlatego, jeśli wybieramy bardziej
egzotyczne kierunki, takie jak Dominikana, Meksyk czy Jordania
korzystanie z karty wielowalutowej nie będzie najkorzystniejszym
rozwiązaniem. Z kolei w przypadku realizowania płatności za
pośrednictwem Revoluta w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić
aktualnie obowiązujące
limity – chociaż
Revolut oferuje darmowe korzystanie z aplikacji, większość
przydatnych funkcji jest dodatkowo płatna.