We wtorek 1 kwietnia 2025 roku wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do poważnego wypadku. Podczas prac wydobywczych 36-letni górnik doznał urazów głowy, barku, pleców oraz nogi. Na miejsce zdarzenia natychmiast wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował poszkodowanego do szpitala w Katowicach-Ochojcu. Mimo odniesionych obrażeń, górnik pozostawał przytomny.
Kopalnia Mysłowice-Wesoła
Kopalnia Mysłowice-Wesoła została utworzona 1 stycznia 2007 roku w wyniku połączenia dwóch zakładów: kopalni Mysłowice oraz Wesoła. Historia górnictwa w tych rejonach sięga 1837 roku w przypadku kopalni Mysłowice i 1914 roku dla kopalni Wesoła. Pod nazwą KWK Mysłowice zakład funkcjonował od 1951 roku, a KWK Wesoła od 1952 roku.
W 1993 roku oba zakłady dołączyły do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A., który skupiał jedenaście kopalń. Od 1 kwietnia 2017 roku kopalnia Mysłowice-Wesoła stała się częścią Polskiej Grupy Górniczej S.A. W 2021 roku zakład zatrudniał 3203 pracowników.
KWK „Mysłowice - Wesoła“ jest kopalnią, w której występuje mnogość zagrożeń naturalnych, takich jak: metanowe, pożarowe, tąpaniami, wybuchem pyłu węglowego, wodne i samozapalenia węgla. Dlatego też stosowane są specjalistyczne i nowoczesne systemy, które w sposób ciągły prowadzą monitoring występujących zagrożeń zabezpieczając załogę kopalni - czytamy na stronie PGG.
W związku z tymi zagrożeniami i pomimo zastosowania nowoczesnych technologii w górnictwie, kopalnia Mysłowice-Wesoła ma w swej historii wiele dramatycznych chwil. W 1987 r. w kopalni Mysłowice wybuch pyłu węglowego pochłonął życie 19 górników. Kilkudziesięciu innych zostało ciężko rannych. Innym z najtragiczniejszych wydarzeń była katastrofa z 2014 roku, kiedy w wyniku zapalenia metanu zginęło pięciu górników Mysłowice-Wesoła , a kilkunastu zostało ciężko rannych. W ostatnich latach również dochodziło do wypadków, które udowadniały aktualność niebezpieczeństw związanych z pracą pod ziemią. Każde takie zdarzenie jest bolesnym przypomnieniem o konieczności ciągłego doskonalenia procedur bezpieczeństwa.
Niebezpieczeństwa pracy w kopalni
Praca w kopalni wiąże się z wieloma zagrożeniami, zarówno naturalnymi, jak i technicznymi. Wśród najczęstszych zagrożeń są tąpnięcia, wybuchy metanu, osuwiska oraz wypadki związane z obsługą ciężkiego sprzętu. Dodatkowo, trudne warunki pracy, takie jak wysoka temperatura, wilgotność czy ograniczona przestrzeń, stanowią ogromne wyzwanie dla górników. Mimo postępu technologicznego, górnictwo pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów.

Może Cię zainteresować:
Wypadek w kopalni KWK "Pniówek". Poszkodowany górnik. Lądował śmigłowiec LPR

Może Cię zainteresować: