Wysokościowce w centrum Gliwic? Trwa rewitalizacja Browaru Hugo Scobla. „Wysokie budynki są już elementem krajobrazu Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Katowic”

W Gliwicach, przy ulicy Piwnej i placu Piastów, gdzie kiedyś działał browar Löwenbier-Brauerei Hugo Scobel, trwa inwestycja kieleckiego dewelopera. Czy zostaną tutaj wybudowane niemal 100-metrowe wieżowce? W lutym zadecydują o tym gliwiccy radni. – Nie tworzymy prywatnych, ekskluzywnych wnętrz, tworzymy przestrzeń inkluzywną, dostępną dla wszystkich. I to jest klucz do tego projektu – podkreśla architekt Maciej Franta, wraz ze swoją pracownią Franta Group, odpowiedzialny za projekt. Zobaczcie, jak inwestycja wygląda na wizualizacjach, a jak podczas prac, w styczniu 2025 roku.

Już od dwóch lat toczy się w Gliwicach dyskusja nad planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ulic Piwnej i Okopowej. Plan – z uwzględnieniem nowej inwestycji w miejscu dawnego browaru – był już praktycznie gotowy pod koniec 2023 roku, ale sprawa przeciągała się. Plan konsultowano z mieszkańcami, ponieważ część z nich nie chciała w tym miejscu – w sąsiedztwie niskiej zabudowy – tak wysokich, niemal 100-metrowych budynków. Mijały kolejne miesiące, a Trust Investment, deweloper z Kielc, zdążył już przy Piwnej rozpocząć pierwszy etap inwestycji. – Wiem, że nasz pomysł na to miejsce spodobał się w Gliwicach. W lutym gliwiccy radni będą głosować nad przyjęciem planu i jestem dobrej myśli – mówi Mateusz Blachnik, Senior Project Manager w Trust Investment.

– Ta architektura jest prosta. I tak – jest też wysoka, ale nie „krzyczy”. Jestem przy tym przekonany, że z tym projektem wpasowujemy się w to, co założyło miasto – podkreśla architekt Maciej Franta.

Powrót do przeszłości

Rewitalizacja Browaru Hugo Scobla to największy od lat tego typu projekt w Gliwicach. Właściciel terenu i inwestor – firma Trust Investment, nie informuje, ile kosztować będzie ta inwestycja, ale nieoficjalnie mówi się o setkach milionów złotych. Jak przekonuje deweloper, projekt ma szansę stać się najbardziej doniosłą rewitalizacją gliwickiej przestrzeni miejskiej ostatnich lat.

Przypomnijmy, że chodzi teren i obiekty starego zakładu znajdującego się przy dawnym Germaniaplatz, a dziś – placu Piastów. Hugo Scobel prowadził tu browar, który rozpoczął działalność w 1894 roku. Produkowano w nim Gleiwitzer Löwenbräu, a przy browarze działała także piwiarnia Scobel Restaurant. Scobel uciekł z Gliwic w styczniu 1945 roku, a sowieckie wojska browar splądrowały i podpaliły. Pod koniec XX wieku część starych zabudowań zaadaptowano pod centrum handlowo-usługowe Stary Browar i restaurację. W 2021 roku teren ten wraz z budynkami wystawiono na sprzedaż – za 15 milionów złotych. Kupił go Trust Investment.

Dodajmy, że to nie pierwsza inwestycja dewelopera z Kielc w Gliwicach. Firma budujejuż w mieście, przy ulicy Nasyp, także Rezydencję Centrum. To sześciokondygnacyjny budynek z 53 mieszkaniami.

Historia i nowoczesność

Projekt zakłada rewitalizację budynków dawnego browaru – Warzelni i Słodowni. Znajdą się tam nowoczesny koncept gastronomiczny, a także przestrzeń na lofty, biura i lokale usługowe oraz restauracje. Będzie też sporo zieleni. I nowoczesna architektura. Najwyższe budynki będą miały niemal 100 metrów wysokości. Pierwszym oddanym do sprzedaży etapem gliwickiej inwestycji jest „Dom pod Lwem”. Nazwa nawiązuje do nieistniejącej już dzisiaj Löwenstrasse, czyli ulicy, przy której znajdował się Browar Hugo Scobla. W sumie w budynkach, które mają powstać w ramach inwestycji znajdzie się 560 mieszkań. Będzie też 500 miejsc postojowych – na trzypoziomowym, podziemnym parkingu.

W każdym naszym projekcie staramy się podejmować decyzje prowadzące nas do priorytetyzacji człowieka i jego potrzeb. Dlatego finalnie uznaliśmy, że współczesna zabudowa Gliwic powstanie nie jako typowa zagęszczająca miasto prywatna materia, a jako idea zabudowy w duchu „maszyny do odpoczywania”, skoncentrowana na zapewnieniu i stworzeniu przestrzeni przyjaznych człowiekowi – wyjaśnia Maciej Franta, którego pracownia Franta Group stworzyła już takie projekty jak Villa Reden w Chorzowie czy czarny blok Żorro w Żorach.

Niezwykle ważnym, ale także wartościowym dla przyszłości tego miejsca było ocalenie pozostałych części Browaru Hugo Scobla, nadających się adaptacji. Za cel przyjęliśmy wprowadzenie nowych funkcji w mury Warzelni i Słodowni – wypełnienie ich na powrót nową treścią, odmienną od pierwotnej przemysłowej roli, która będzie przyciągać mieszkańców Gliwic spragnionych pulsującego miejskiego życia – kontynuuje Franta. – W miejsce zdewastowanej zabudowy i dzikich parkingów, niedostępnych dla społeczności stworzyliśmy koncepcję otwartej dla wszystkich zielonej strefy – wręcz małego fragmentu miasta jako wytycznej wartości tego miejsca oraz powiązaliśmy ją ciągami pieszymi i rowerowymi z otaczającym sąsiedztwem. Od strony zachodniej z dworcem kolejowym, a od wschodniej z planowanym wysokościowym zespołem biurowym. Jednocześnie nowoczesne zabudowania zostały uniesione, by dać na poziomie ulicy przestrzeń sprzyjającą ludzkim interakcjom, nadając jej jednocześnie zielony, miejski i parkowy charakter – dodaje.
Maciej Franta. Fot. Grzegorz Lisiecki

Mieszkania, usługi, gastronomia

Dodajmy, że idea podziemnych parkingów pozwoli na całkowite wyłączenie obszaru naziemnego z ruchu samochodowego. Teren ten zostanie przeznaczony na zieleń, przestrzeń rekreacyjną oraz chodniki i rowerowe ścieżki. Planowana rewitalizacja nie tylko przywróci życie murom dawnego browaru, ale także wpisze się w nowoczesne trendy urbanistyczne. Co więcej, plac Piastów, przy którym powstanie, to „strategiczna” lokalizacja – znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego oraz autobusowego i oferująca szybkie połączenie z Drogową Trasą Średnicową, co tworzy w tym miejscu główne centrum przesiadkowe.

– Ta inwestycja to ogromna szansa dla Gliwic. Trudno dziś wyobrazić sobie największe polskie aglomeracje bez charakterystycznej dla nich nowoczesnej zabudowy. Wysokie budynki są już elementem krajobrazu Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Łodzi, ale też pobliskich Katowic – podkreśla Mateusz Blachnik z Trust Investment. – Podobnie jest zresztą w historycznych europejskich metropoliach, takich jak chociażby Madryt czy Mediolan.

Browar Hugo Scobla to nie tylko przestrzeń mieszkalna, usługowa i gastronomiczna. Z założenia to ożywczy element miasta, który ma stać się nowym przyjaznym i towarzyskim miejscem spotkań wszystkich gliwiczan. Mierzymy wysoko, łącząc miastotwórczy charakter tego projektu z funkcjonalnością i estetyką, które odpowiadają współczesnym oczekiwaniom. Jednocześnie jesteśmy świadomi wyzwań. Naszym celem jest jak najlepsze skomunikowanie inwestycji przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej liczby miejsc parkingowych – zaznacza Blachnik.

Dodajmy, że pierwszy etap tej inwestycji ma się zakończyć w czwartym kwartale 2026 roku.

Browar Hugo Scobla, Gliwice

Może Cię zainteresować:

Gliwice jak Łódź? Zaczyna się rewitalizacja Browaru Hugo Scobla. Będą tu mieszkania i lokale użytkowe, w tym restauracja

Autor: Katarzyna Pachelska

10/09/2024

Habitat 19 w Zabrzu, wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Budynek mieszkalny z drewna CTL? W Zabrzu powstaje awangardowy Habitat 19. „To miejsce, gdzie nowoczesna architektura współgra z naturą”. Zobaczcie wizualizacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/12/2024

Bytom gmach sadu

Może Cię zainteresować:

10 wnętrz architektury na Śląsku i w Zagłebiu, które wywołują dreszcze. Dreszcze zachwytu, ma się rozumieć

Autor: Maciej Poloczek

10/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon