Z okazji 100-lecia istnienia należącej do Mondelez Polska fabryki „OLZA” w Cieszynie, dla mieszkańców miasta oraz miłośników designu i historii przemysłu, w Muzeum Drukarstwa powstała wystawa „Na słodkim szlaku Cieszyna”. Prezentuje ona ponad 140 eksponatów – opakowania i etykiety, które zdobiły produkty, wytwarzane w cieszyńskim zakładzie w ciągu ostatnich 100 lat.
Wystawa o historii wafelka Prince Polo, ale i o przemianach w Polsce
Wystawa przenosi odwiedzających w sentymentalną podróż przez dekady, prezentując ewolucję opakowań słynnego wafla Prince Polo. W kolekcji nie zabrakło także opakowań innych produktów wytwarzanych w fabryce, które zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ekspozycja zawiera unikalne opakowania z okresu powojennego, w tym edycje limitowane, okolicznościowe, czy opakowania przeznaczone na eksport np. do krajów arabskich.
Na wystawie można zobaczyć niemal 140 eksponatów, które zmieniały się, dostosowując się do wymagań konsumentów i trendów graficznych.
- Wystawa, na przykładzie opakowań Prince Polo, ukazuje różnorodne style i techniki wzornictwa oraz charakterystyczne cechy procesów drukarskich używanych na przestrzeni lat - mówi Jarosław Temkin-Gołaszewski, Kierownik Ekspozycji Drukarstwa. Rozpoczynając od druków typograficznych i litografii, przechodząc przez fotolitografię, wczesny offset, aż po dzisiejsze opakowania drukowane fleksograficznie na folii - wylicza.
- Opakowanie Prince Polo, ewoluowało przez niemal 70 lat - mówi Lucyna Probst, kierowniczka Fabryki „OLZA” w Cieszynie, Mondelez Polska. - Warto więc podczas wystawy zwrócić uwagę na to jak historia opakowania wpłynęła na jego obecny kształt i z jakich inspiracji czerpali projektanci przez dziesięciolecia. Ta wystawa to nie tylko historia wafelka i jego opakowania, ale także historia zmieniającej się Polski, technologii i gustów konsumentów. Dla wielu z nas będzie to także sentymentalna podróż do lat dzieciństwa i młodości, bo Prince Polo jest kultowym wafelkiem dla wielu pokoleń Polaków - dodaje.
Informacje praktyczne
Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Urszula Bracka. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20 czerwca 2024 roku. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie (ul. Głęboka 50) jest otwarte codziennie, od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-15, w soboty od 14 do 20, a w niedzielę od 11 do 18.
Bilety:
- bilet wstępu na ekspozycję: 15 zł/osoba
- bilet rodzinny - wstęp na ekspozycję: 50 zł (2 dorosłych + 2 dzieci) + 0,01 zł każda kolejna osoba
- bilet pakietowy (zwiedzanie + warsztaty graficzne): 35 zł/osoba
- bilet pakietowy (zwiedzanie + warsztaty introligatorskie): 35 zł/osoba