Kanał Gliwicki i Kłodnica w Łabędach na zdjęciach. Z nurtem Kłodnicy na zachód. Po prawej śluza, po lewej rzeka, przed nami jezioro – to gliwickie Łabędy

Co się dzieje z Kłodnicą, kiedy już minie centrum Gliwic? Czy wpada do Kanału Gliwickiego i „tyle ją widzieli”? I po co w ogóle ten kanał? Odpowiedź na te pytania przynosi wizyta w gliwickich Łabędach. Z lotu ptaka widać tam Kanał Gliwicki, najmniejszą z jego śluz, płynącą po sąsiedzku Kłodnicę, a nawet słynne w ostatnich dniach za sprawą złotej algi jezioro Dzierżno Duże. Wszystko to potrafi zmieścić się na jednej fotografii nasz redakcyjny kolega Mateusz Bałwas.

Tydzień temu pokazaliśmy Wam meandry Kłodnicy na pograniczu Katowic i Rudy Śląskiej-Kochłowic. Być może niejeden z Was przecierał oczy ze zdumienia patrząc na wykonane z drona zdjęcia pokazujące malowniczo wijącą się wśród lasów rzekę. Dziś przenosimy się wraz z nurtem Kłodnicy niespełna 30 kilometrów na północny – zachód. Na obrzeża Gliwic, do Łabęd.

Kanał Gliwicki zaczyna się w Łabędach

To właśnie tutaj zaczyna się Kanał Gliwicki, niegdyś uczęszczana droga wodna, którą górnośląski węgiel płynął barkami do Odry i dalej w świat, a dziś wciąż niedoceniana jeszcze atrakcja turystyczna, obecnie często kojarzona z zanieczyszczoną wodą i rozwijającą się w niej złotą algą. Kanał zasila wodą głównie Kłodnica, ale to nie oznacza, że po prostu wpada ona do Kanału i „tyle ją widzieli”. Rzecz jest bardziej skomplikowana, a najlepiej ją wytłumaczyć spoglądając na Łabędy z lotu ptaka (czy w tym przypadku drona).

Otóż Kłodnica płynie w tym miejscu równolegle do Kanału, będąc oddzielona od niego wąskim skrawkiem lądu. Następnie wpada do jeziora Dzierżno Duże (tak, tego „sławnego” w ostatnich dniach za sprawą zakwitu złotej algi), po czym… wylewa się z niego przez jazz, zwany popularnie przewałem Kłodnicy i wpada do Kanału Gliwickiego. I tym razem jednak trudno mówić o ujściu Kłodnicy, bo tu za jeziorem pławniowickim rzeka rozdziela się od Kanału i ponownie płynie osobno, by finalnie także osobno wpaść do Odry w Kędzierzynie-Koźlu, tym razem faktycznie kończąc już swój bieg. Krótko przed tym znajduje się tzw. syfon Kłodnicy - nie lada osobliwość dla wodniaków i miłośników hydrotechniki. Syfon to bowiem nic innego jak swoiste bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowanie płynącej dołem Kłodnicy i poprowadzonego górą Kanału Gliwickiego.

Śluza Łabędy z lat 30. XX wieku przeszła gruntowną modernizację

Wróćmy jednak z Kędzierzyna-Koźla do gliwickich Łabęd. Znajduje się tam pierwsza (patrząc od strony Gliwic) z sześciu śluz, które pozwalają statkom pokonać niemal 44 metrów różnicy poziomów między początkiem Kanału, a jego ujściem. Wybudowana w latach 30-tych XX wieku (podobnie jak i cały Kanał) dwukomorowa śluza Łabędy przeszła kilka lat temu gruntowną modernizację. To najmniejsza z wszystkich śluz na Kanale Gliwickim – różnica poziomów wody wynosi tu tylko nieco ponad 4 metry, a do wypełnienia śluzy potrzeba niespełna 4000 „kubików”.

Niedaleko śluzy w Łabędach znajduje się upust, mający w razie wezbrania odprowadzać nadmiar wody z Kłodnicy do Kanału. Tuż obok drogi wodnej przebiega także linia kolejowa z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla, a ok. półtora kilometra w stronę centrum miasta znajduje się gliwicki port rzeczny.

Z perspektywy drona nieźle widać stąd położone nieco na zachód jezioro Dzierżno Duże – trzeba przyznać, że leżący wśród pól i zagajników akwen prezentuje się całkiem malowniczo. Niestety na razie (do poniedziałku, 19 sierpnia) pozostaje zamknięty dla użytkowania (zakaz dotyczy m.in. wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, a także uprawiania sportów wodnych i turystyki).

Klodnica rzeka meandry ruda slaskajpg

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska. Meandrująca wśród kochłowickich lasów Kłodnica wygląda jak puszczańska a nie aglomeracyjna rzeka

Autor: Michał Wroński

10/08/2024

Kanal gliwicki

Może Cię zainteresować:

Śląsk żąda dostępu do morza? To dlaczego na rynku w Gliwicach postawiono rzeźbę Neptuna?

Autor: Michał Wroński

08/06/2024

Eksperyment z nadtlenkiem wodoru w Kanale Gliwickim

Może Cię zainteresować:

Eksperyment w Kanale Gliwickim. Wojsko pomoże zatrzymać katastrofę ekologiczną na Odrze

Autor: Mateusz Schuler

14/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon