Z Rajczy do Żywca, czyli niemal 40 kilometrów wzdłuż Soły. W Beskidach powstała nowa trasa rowerowa

Rowerem z Rajczy do Żywca? W sobotę, 10 sierpnia, zostanie oficjalnie otwarta nowa droga rowerowa w Beskidach – Velo Soła, czyli trasa oznaczona numerem 611. Zainteresowanie pierwszym, grupowym przejazdem było bardzo duże. Limit uczestników rowerowego rajdu ustalono na 100 osób, ale z konieczności powstała jeszcze lista rezerwowa!

Fot. Śląskie Travel (Jakub Krawczyk, Lighthouse Media)
Velo Soła

Długość Velo Soły to około 40 kilometrów. Trasa nr 611 nie jest trudna – choć to Beskidy, to prowadzi głównie po płaskim terenie, oferując jednocześnie efektowne widoki na Beskid Żywiecki.

Velo Soła prowadzi z Rajczy do Żywca, wzdłuż rzeki Soły, po terenach gmin Rajcza, Milówka, Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz i Żywiec. Trasa została oznakowana pomarańczowymi znakami R4 z numerem trasy – 611 i nazwą Velo Soła. Na znakach są też informacje o odległościach dzielących od pobliskich atrakcji turystycznych i stacji kolejowych.

Fot. Śląskie Travel (Jakub Krawczyk, Lighthouse Media)

Start przy stacji, a meta...

Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Rajczy Centrum. Co ważne, jest tu turystyczna altana ze stacją naprawy rowerów. Oto poszczególne odcinki trasy 611 wraz z odległościami:

  • Rajcza Centrum,
  • Milówka (8 km),
  • Cisiec (13 km),
  • Węgierska Górka (16 km),
  • Cięcina (21 km),
  • Wieprz (25 km),
  • Żywiec (30 km),
  • Jezioro Żywieckie (34 km), przy którym kończy się znakowany szlak (40 km).

Przy szlaku znajduje się sporo atrakcji turystycznych. W Rajczy to inhalatorium solankowe i XIX-wieczny pałac Lubomirskich, w Milówce park miejski i amfiteatr oraz Muzeum Stara Chałupa, w Węgierskiej Górce, niedaleko szlaku, znajdują się schrony bojowe, w Radziechowach-Wieprzu udostępniono do zwiedzania lokalny browar Pinta, a w Żywcu – pałac Habsburgów, park, Arcyksiążęcy Browar czy Muzeum Browaru Żywiec.

Dla rodzin z dziećmi

Trasa Velo Soły jest łatwa – mogą ją przejechać rodziny z dziećmi. Co więcej, nie trzeba pokonać od razu całych 40 kilometrów – po drodze są stacje kolejowe, jest więc możliwość rozpoczęcia czy zakończenia jazdy w kilka miejscach.

Trasa wiedzie po drogach utwardzonych. To asfalt w przypadku dróg lokalnych, wybrukowane trasy rowerowe bądź szutrowe odcinki pomiędzy gminami. Na 611 są też krótkie odcinki prowadzące drogami powiatowymi, na których ruch samochodowy jest większy. Trzeba więc uważać.

– Drogi rowerowe w gminnych budżetach nie są priorytetem, a pieniądze przeznaczane są zwykle na pilniejsze potrzeby. Stąd Velo Soła musi, niewielkimi fragmentami, korzystać także z dróg powiatowych. Tak jest w Radziechowach. To jednak odcinek krótki, zaledwie 500-metrowy – wyjaśnia Piotr Plewiński, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy.
Fot. Śląskie Travel (Jakub Krawczyk, Lighthouse Media)

Rajd na otwarcie

Wprawdzie z trasy korzystali już rowerzyści, ale oficjalne otwarcie Velo Soły zaplanowane jest na sobotę, 10 sierpnia. Z tej okazji zorganizowany został rajd rowerowy. Zbiórka jego uczestników odbędzie się o godzinie 10 w parku przy stacji kolejowej Rajcza Centrum, a start wyznaczono na godzinę 11. Przerwa po około 16 kilometrach, w Ciecinie (gmina Węgierska Górka). Meta zlokalizowana będzie natomiast w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu. Rajd powinien zakończyć się około godziny 14.30. Uczestnicy rajdu przejadą wspólnie około 30 kilometrów.

– Ze względów bezpieczeństwa ograniczyliśmy liczbę uczestników do 100, ale chętnych było znacznie więcej, powstała więc lista rezerwowa – mówi Piotr Plewiński. – W Rajczy, na starcie, na uczestników czekać będą pakiety startowe – z koszulkami, bidonami i zestawem kluczy rowerowych.

Uczestnicy rajdu otrzymają ponadto plastrony z numerami, dzięki którym później, już na trasie, będzie można otrzymać wodę i batony energetyczne, a już na mecie – grochówkę.

Beskid Slaski szlak

Może Cię zainteresować:

Olbrzymie zainteresowanie akcją „Kolej na Beskidy”. Miejsca są dopiero po wakacjach

Autor: Michał Wroński

19/06/2024

Ustroń

Może Cię zainteresować:

Główny Szlak Beskidzki i inne turystyczne trasy Śląska Cieszyńskiego. Oto dlaczego warto wybrać się w Beskidy

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/07/2022

Wisła, wiadukt w Łabajowie

Może Cię zainteresować:

„Szwajcarskie klimaty” w Beskidach pod specjalną ochroną. Słynny wiadukt ma zostać wpisany do rejestru zabytków

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon