Dawny hotel Admiralspalast był przedwojenną wizytówką miasta, nazywaną często drapaczem chmur. Budynek ten bowiem nawiązuje do amerykańskich wysokościowców za „szkoły chicagowskiej”. Hotel został zaprojektowany przez berlińskich architektów – Richarda Bielenberga i Josefa Mosera w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Rozpoczęta w 1924 r. budowa trwała cztery lata. Najpierw otwarto Piwiarnię Bawarską („Bayrisches Braustübl”), potem pierwsze piętro z kawiarnią, restauracją i salą balową na 500 osób. Część hotelową (piętra 2-4) tworzyło 48 pokoi, zaś na dachu znalazł się tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób.
Trzeba uzupełnić dokumentację
W 2012 roku rozpoczęto remont obiektu, który należał wówczas do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach. Prace jednak przerwano, a w 2020 r. WPUT wystawił obiekt na sprzedaż – z ceną 4 milionów złotych. Ostatecznie jednak, w styczniu 2022 roku, dawny hotel kupiło miasto Zabrze – za 3,5 mln złotych. I postanowiono przeprowadzić remont tej ikony śląskiej architektury. Przypomnijmy – według projektu architekta Tomasza Koniora.
31 sierpnia 2023 roku władze Zabrza podpisały umowę z wykonawcą remontu, firmą Warbud. Prace przebiegać będą pod kontrolą konserwatora zabytków. Inwestycja ma kosztować niemal 52,8 mln złotych i jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
Prace się już rozpoczęły. Jak poinformowano nas w zabrzańskim magistracie, 22 listopada miasto przekazało plac budowy firmie Warbud. Kończy się już budowa przyłączy wodno-kanalizacyjnych do budynku, a wykonawca zajmie się teraz robotami demontażowymi i rozbiórkowymi, mającymi dostarczyć informacje, które pomogą „doszczegółowić” tworzony obecnie projekt wykonawczy inwestycji. Ta część prac ma się zakończyć pod koniec stycznia bądź na początku lutego 2025 roku.
Jest to istotny element inwestycji, ponieważ wcześniejsza inwentaryzacja obiektu, która została przeprowadzona metodami tradycyjnymi, nie wystarczyła. Pojawiły się rozbieżności między istniejącą dokumentacją, a stanem faktycznym budynku. Dlatego już niemal rok temu wykonano trójwymiarowy skaning laserowy dawnego hotelu. Teraz dokumentacja zostanie uzupełniona.
Konferencje, wystawy, gastronomia
Kolejnym etapem będzie remontu budynku dawnego hotelu AdmiralsPalast będzie już „realizacja robót budowlanych objętych całością dokumentacji projektowej”. Jak wynika z umowy, „wykonawca zobowiązany jest do wykonania robót budowlanych w formule zaprojektuj i wybuduj wraz z uzyskaniem wszystkich wymaganych obowiązującymi przepisami prawa decyzji i zezwoleń zezwalających na użytkowanie obiektu – w terminie do 27 miesięcy od daty przekazania wykonawcy przez zamawiającego placu budowy”. Prace powinny zostać zakończone do lutego 2027 roku.
Co się zmieni po remoncie Admiralspalast? Jak informuje spółka Warbud, „w siedmiokondygnacyjnym budynku, część podziemia jak również piętro I i II z przestrzeniami konferencyjno-wystawienniczymi, zapleczem socjalnym, oraz strefami spotkań i pracy – pełnić będą funkcję Centrum Promocji i Rozwoju Miasta Zabrze”. W sumie cztery kondygnacje, I-IV, zarezerwowano na powierzchnie biurowe. Trzecie i czwarte piętro przeznaczono dla Ośrodka Promocji i Rozwoju TechnoHub Zabrze. Z kolei na kondygnacji trzeciej – w narożniku budynku, powstanie dwukondygnacyjna sala wielofunkcyjna, przezanczona na konferencje, występy, prelekcje czy bankiety.
Czwarta kondygnacja stanie się przestrzenią kreatywną, między innymi z salami warsztatowymi, a kondygnacje V i VII – strefą gastronomiczną.
– Na V piętrze znajdzie się restauracja z kuchnią, a na VII bar – z salą bankietową pod kopułą oraz tarasy. Posiłki będą tam dostarczane windą towarową. Na VI piętrze przewidziano pomieszczenia pracy indywidualnej i wypoczynku, wchodzące w skład powierzchni biurowych, a także pomieszczenia sanitarne i socjalne – informuje Warbud.
Może Cię zainteresować: