Zaczyna się budowa 2. linii kolejki "Elka" w Parku Śląskim. Będzie przebiegać nad zoo, w tym nad wybiegiem dla żyraf

Dzisiaj, 27 października 2022 r., podpisano oficjalnie umowę na budowę drugiej linii kolejki Elka w Parku Śląskim. Prace już się zaczynają. Mają potrwać 12 miesięcy. Zobaczcie wizualizacje Elki i dwóch nowych stacji - przy Wesołym Miasteczku i przy Planetarium.

Obecnie „Elka” w Parku Śląskim to tylko jeden z trzech odcinków dawnej kolejki – od Stadionu Śląskiego do Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Drugi odcinek "Elki" powstanie na nowo

Odbudowany ma być drugi - od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Będzie miał 1840 metrów długości i, tak jak poprzednio, przebiegać będzie m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. To zdecydowanie najbardziej atrakcyjna linia "Elki", co pamiętają jeszcze ludzie 40+, którzy mieli przyjemność podróżować starą Elką na tym odcinku. Zawsze był dreszczyk emocji, że jedzie się nad dzikimi zwierzętami, choć trzeba przyznać, że Elka raczej biegła nad wybiegami tych łagodniejszych.

Dzisiaj, 27 października 2022 roku, oficjalnie podpisano umowę między województwem śląskim reprezentowanym przez marszałka Jakuba Chełstowskiego, a w wykonawcą linii Elki, firmą Arco System. Inwestycja opiewa na kwotę 85 milionów złotych.

- Udało się nam finalnie dopiąć kolejny etap "Elki". Przywracamy historię na Śląsku, historię w Parku Śląskim - mówi marszałek Chełstowski. - To bardzo ważna inwestycja, którą zapowiadaliśmy w tej kadencji. Bardzo dziękuję radnym wojewódzkim, którzy pozytywnie zaopiniowali wnioski zarządu i marszałka. Dzięki temu mogliśmy zwiększyć alokację środków na dokapitalizowanie spółki Park Śląski. Park Śląski zyska na atrakcyjności.

Marszałek dodaje, że gdy uda się ukończyć drugą linię, zarząd województwa będzie pracował nad trzecią linią, z Planetarium do Stadionu Śląskiego. - Planetarium zostało w czerwcu oddane za gigantyczną kwotę 150 mln zł, i można powiedzieć, że ten parkowy trójstyk wraca na właściwe miejsce. Niezbędnym elementem, by go dopełnić jest trzecia linia "Elki". Będziemy czynili starania w budżecie województwa, by te środki zabezpieczyć, by "Elka" wróciła do dawnej świetności - mówi marszałek.

Podróż drugą linią kolejki zajmie 15-20 minut w jedną stronę. Przejazd obiema liniami zajmie około 40 minut w jedną stronę. Start nowej linii umiejscowiony będzie przy Wesołym Miasteczku, następnie przejedziemy nad wschodnią częścią zoo, m.in. nad wybiegiem dla żyraf, dzięki czemu będzie można obserwować z kolejki wybiegi dla zwierząt oraz Doliną Dinozaurów. Potem czeka nas odcinek leśny, który zakończy się przejazdem nad aleją Planetarium i wysiądziemy na stacji, która znajdzie się pomiędzy Planetarium i wjazdem do Parku od strony Bytkowa. Nowa linia będzie wyposażona w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli.

„Elka” będzie kursować jeszcze do 30 listopada 2022 r., po czym na czas rozbudowy centrum przesiadkowego na stacji Wesołe Miasteczko „Legendia” zostanie wyłączona z użytkowania. Z tej okazji zaplanowano promocję. Każdy kto do końca listopada 2022 r. zakupi bilet na „Elkę” otrzyma 50 procent rabatu na przejazd nowym odcinkiem Elki w 2023 roku.

Budowa drugiego etapu "Elki" potrwa 12 miesięcy

- Prace w Parku Śląskim nie będą uciążliwe, bo podpory będą umieszczone w dość znacznych odległościach od siebie. Zaczniemy od prac przygotowawczych, ciężki sprzęt wjedzie w okolicach grudnia i stycznia - mówi Zbigniew Rembiesa, prezes firmy Arco System, która wybuduje drugi etap "Elki".

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum w skład którego wchodzą trzy spółki: Lider: Arco System Sp. z.o.o z Oświęcimia. Partnerem jest Inrtavi sp. z. o.o. z Bielska Białej, a podwykonawcą tego przedsięwzięcia będzie Doppelmayr.

- Budowę dzielimy na trzy etapy, które będą się odbywać równocześnie: stacja kolejki przy Wesołym Miasteczku, stacja kolejki przy Planetarium i podpory łączące te dwa miejsca - mówi Rembiesa. - Konstrukcja żelbetowa, która jest podporą dla kolejki będzie miała 13 metrów wysokości - dodaje.

Dostawcą technologii kolejki jest austriacko-szwajcarska firma Doppelmayr, znana z produkcji kolejek górskich. Zresztą również pierwszy etap nowej "Elki" działa w tej technologii.

Dwie nowe stacje kolejki

Zostaną wybudowane dwie nowe stacje kolejki. Jedna z nich, przy istniejącej stacji koło Wesołego Miasteczka, będzie dwukondygnacyjna. Z kolei ta przy Planetarium będzie miała od razu peron skierowany w stronę Stadionu Śląskiego, by można było ją połączyć trzecią, dopiero planowaną, linią "Elki".

W pierwszym przetargu, który ogłoszono w kwietniu 2022 r., nie wpłynęła żadna oferta. Został więc unieważniony. Na początku lipca ogłoszony kolejny i wpłynęła jedna oferta, ale na kwotę o wiele wyższą niż zamierzał wydać Park Śląski. Pieniądze dołożył samorząd województwa (właściciel Parku Śląskiego). Na wrześniowej sesji sejmiku radni zdecydowali o dokapitalizowaniu parku kwotą 20 mln zł. To pieniądze, które umożliwią odbudowę kolejnego odcinka „Elki”.

"Elka" miała trzy linie, obiegające trójkątem większość parku

Kolejka linowa „Elka” została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową "Elkę". To tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza 4-osobowymi kanapami do dyspozycji są także 8-osobowe gondole.

Promocja w listopadzie

Do końca listopada parkowi goście mogą korzystać ze specjalnej promocji, do każdego biletu na Elkę otrzymają voucher z 50-procentowym rabatem na przejazd nowym odcinkiem "Elki" w 2023 roku.

Współpraca: Maciej Poloczek

Ogród Świateł Pinokio 15

Może Cię zainteresować:

Nowy sezon świetlnej atrakcji w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku. Ogród Świateł 2022. Recenzja, zdjęcia i wideo

Autor: Katarzyna Pachelska

26/10/2022

Planetarium Śląskie po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie już po modernizacji. Zajrzeliśmy do środka. To teraz Planetarium - Śląski Park Nauki RECENZJA

Autor: Tomasz Borówka

10/06/2022

Elka w 1976 r

Może Cię zainteresować:

„Elka” w Parku Śląskim ma już 55 lat. Przypomnijmy sobie jak wyglądała stara kolejka

Autor: Maciej Poloczek

09/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon