Gwarki 2024 czas rozpocząć
Podczas gdy wiele miast wybiera na swoje święta dni wiosenne czy wakacyjne, Tarnowskie Góry kończą sezon mocnym akcentem. Gwarki odbywają się w drugi weekend września. W tym roku potrwają trzy dni. Od 6 do 8 września mieszkańcy i przyjezdni goście będą mogli cieszyć się atrakcjami, koncertami, jarmarkiem...
Duże emocje wzbudza zawsze przedstawienie artystów, jacy pojawią się na scenie na rynku. W takim razie kogo posłuchamy w ten weekend?
Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się w piątek, 6 września. Święto miasta zainauguruje występ Tarnogórskiej Orkiestry Dętej o godzinie 17:00. Później rynku pojawi się natomiast TG Big Band. Następnie przed publicznością zaprezentuje się Ania Karwan. Na godzinę 20:00 zaplanowano otwarcie Gwarków przez burmistrza Arkadiusza Czecha. To właśnie wtedy tradycyjnie przekazuje się symboliczny klucz do miasta. Na czas świętowania przechodzi on w ręce Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Nieprzypadkowo. To jego członkowie od samego początku tworzą Gwarki. Finałem piątkowego wieczoru stanie się natomiast występ Artura Rojka.
Postać, która na zawsze wpisała się w historię polskiej muzyki. Lider, kompozytor, autor tekstów, wokalista, promotor. Przez 20 lat frontman legendarnego zespołu Myslovitz, który udowodnił, że można połączyć ambitne granie inspirowane zachodnią alternatywą z popowym przebojem - zapowiadają organizatorzy.
Sobotnie koncerty rozpoczną się chwilę po 17:00. 7 września na scenie zobaczymy najpierw Martę Mansweld. Po niej zaprezentują się lokalni artyści. Będziemy mogli zobaczyć pokaz umiejętności Zespołu Tańca Nowoczesnego TESS. O 19:30 fani spotkają się z bryską.
Ukrywająca swoje prawdziwe oblicze różowowłosa wokalistka bryska zadebiutowała w połowie roku 2021 i od tego czasu może pochwalić się większą ilością premier niż niejeden znany artysta. 23-latka w swoich tekstach bawi się spostrzeżeniami na temat rzeczywistości, nie szczędzi gorzkich słów swoim ex-om w balladach, a w dynamicznych utworach porusza tematy, jakich na próżno szukać we współczesnym popie - czytamy w opisie koncertu.
To nie koniec. Na deser zaplanowano natomiast zespół Kaliber 44.
W tym roku Kaliber 44 świętuje swoje 30-lecie! Z tej okazji przygotowali wyjątkowy koncert, który zabierze nas w sentymentalną podróż do początków kultowego składu. Powstał w 1994 roku, kiedy AbradAb, Joka i Magik postanowili stworzyć coś, co zmieniło oblicze polskiej sceny muzycznej. Cztery niezapomniane albumy i ponadczasowa mitologia K44 sprawiły, że ich muzyka nadal przyciąga kolejne pokolenia fanów - podaje TCK.
Czas na ostatni dzień i być może największe atrakcje. Niedziela, 8 września, rozpocznie się łagodnie od pokazu 300 Chórzystów. Po nich goście posłuchają Anny Jurksztowicz. Za nią przed publiczność wbiegnie Andrzej Piaseczny. Jak zapowiada TCK, podczas koncertu nie zabraknie znanych i popularnych przebojów artysty. W swoim dorobku ma takie utwory jak Imię deszczu, Niecierpliwi, Prawie do nieba czy Śniadanie do łóżka. Ostatnia muzyczna atrakcja wieczoru nie będzie mała. Tarnogórzan do zabawy zaprosi T.Love.
Legenda polskiego rocka wróciła na scenę w reaktywowanym, historycznym składzie z płyty King: Muniek Staszczyk (wokale, teksty), Janek Benedek (gitary, kompozycje, produkcja muzyczna), Jacek Perkowski (gitary), Paweł Nazimek (bas) i Sidney Polak (perkusja). W 2022 roku na rynku pojawił się długo oczekiwany najnowszy krążek formacji, zatytułowany Hau! Hau! - wspominają organizatorzy.
Zakończeniem świętowania dni miasta stanie się pokaz laserów.
Program Gwarków 2024
piątek, 6 września
- 17:00 - Tarnogórska Orkiestra Dęta
- 17:30 - TG Big Band
- 18:45 - Ania Karwan
- 20:00 - otwarcie Gwarków przez Burmistrza
- 20:30 - Artur Rojek
sobota, 7 września
- 17:15 - Marta Mansweld
- 18:30 - Zespół Tańca Nowoczesnego TESS
- 19:30 - bryska
- 21:00 - Kaliber 44
niedziela, 8 września
- 17:00 - 300 Chórzystów
- 17:30 - Anna Jurksztowicz
- 18:45 - Andrzej Piaseczny
- 20:30 - T.Love
- 21:30 - pokaz laserów
Dużą atrakcją, jaka od lat przyciąga zainteresowanie, jest odbywający się w niedzielę pochód gwarkowski. Występują w nim postacie ważne dla historii Tarnowskich Gór. Zobaczymy tam legendarnego chłopa Rybkę, ojców założycieli miasta, Jana III Sobieskiego z żoną Marysieńką czy Wojciecha Korfantego. Wydarzenie może spodobać się także najmłodszym. Więcej o korowodzie w poniższym tekście.
Może Cię zainteresować:
Pochód gwarkowski 2024. Kogo w tym roku zobaczymy w korowodzie?
Może Cię zainteresować: