Zagrożenie nuklearne ze strony Rosji? Pilne spotkanie kryzysowe u wojewody śląskiego

Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, zaprosił samorządowców na pilne spotkanie. Ma się odbyć dziś (20 września 2022 r.) o godz. 15.00. Prezydentów miast poproszono, by stawili się osobiście. Podejrzewają, że spotkanie jest związane z ostrzelaniem przez Rosjan Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej.

fot. t.me/V_Zelenskiy_official
Atak na elektrownię w ukrainie

W nocy z niedzieli na poniedziałek (18 na 19 września 2022 r.) rosyjska armia ostrzelała Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, podał, że eksplozja miała miejsce około 300 metrów od reaktorów, a w następstwie ostrzału rakietowego odłączone zostały trzy linie energetyczne.

Wojewoda wzywa osobiście

Czy to wydarzenie i potencjalne zagrożenie nuklearne jest powodem pilnego spotkania u wojewody śląskiego? Tak podejrzewają samorządowcy, którzy zostali zaproszeni do Katowic. Spotkanie ma się odbyć dziś (20 września 2022 r.) o godz. 15.00 – co potwierdziło portalowi ŚLĄZAG trzech prezydentów miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Poproszono ich, by stawili się osobiście.

- Jesteśmy świadomi zagrożenia, ale gdyby Rosjanie chcieli spowodować katastrofę nuklearną, to by użyli bomby atomowej. Ostrzelanie elektrowni atomowej to raczej kolejny straszak czy szantaż Putina – powiedział jeden z prezydentów zaproszonych do wojewody.

Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego, potwierdziła, że odbędzie się spotkanie wojewody z samorządowcami i ma dotyczyć "szeroko rozumianego zarządzania kryzysowego". Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja portalu ŚLĄZAG głównym powodem jest sytuacja na Ukrainie i ewentualne zagrożenie radiacyjne wynikające z rosyjskich ataków na Południowoukraińską Elektrownię Atomową.

Jodek potasu w razie zagrożenia radiacyjnego

Wczoraj (19 września 2022 r.) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło informację, że „w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu”.

- Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego – czytamy w komunikacie.

MSWiA podkreśliło, że obecnie takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Armia Czerwona 1945

Może Cię zainteresować:

Masakra w Buczy, masakra w Iziumie... to tragedie, które u Ślązaków budzą przerażające wspomnienia. Śląsk to samo spotkało w 1945 roku

Autor: Tomasz Borówka

20/01/2023

Program w publicznej telewizji Rossija 1

Może Cię zainteresować:

Pylyp Bilyi: "W rosyjskiej telewizji mówią, że Warszawę można by podbić w 30 sekund. Bombą atomową"

Autor: Pylyp Bilyi

24/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon