Gdy znaleźliśmy przedwojenne zdjęcia tyskiego Browaru Książęcego w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego, szerzej otworzyliśmy oczy. "Piwne królestwo": monumentalne, nad wodą, wtopione w lokalną przyrodę to widok, który przykuł uwagę również fotografa odwiedzającego Śląsk w roku 1936. Bawiący w Tychach Henryk Poddębski miał dobre oko i najlepszy sprzęt, wszak w międzywojniu był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu, mistrzem fotografii krajoznawczej. W latach 20. i 30. XX w. odbył wiele podróży krajoznawczych po
terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze
zabytki miast, krajobrazy wsi oraz codzienne życie ludzi.
Na Śląsku jedne z najpiękniejszych zdjęć Poddębski zrobił właśnie w Tychach. To właśnie one. Nasi graficy pozwolili sobie nieznacznie poprawić jego prace i przyznajcie, że w kolorze mury browaru odbijające się w spokojnej toni robią jeszcze większe wrażenie. Śląska architektura industrialna to nasze bogactwo, coś jak gdański ceglany gotyk albo krakowski Wawel. Przy okazji jeszcze: gdzie podziała się ta malownicza woda? W wyniku rozwoju technologii i postępującej urbanizacji Tychów zbiornik wodny został zmniejszony.
Długa, burzliwa historia browaru
Browar w Tychach powstał na początku XVII wieku. Założył go pszczyński ród Promniców. Aż do 1861 roku był w posiadaniu Promniców, wtedy książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg, przejął od nich folwark z browarem. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął budowę nowego i nowoczesnego zakładu z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią.
W dwudziestoleciu międzywojennym Browar Książęcy znalazł się na ziemiach polskich. Rósł też popyt na piwo, stąd inwestycje w browary. Po roku 1926 w Polsce upowszechniło się piwo marki "Książęco Tyskie". Po zajęciu Tychów przez wojska niemieckie 3 września 1939 roku, zmieniono nazwę Browaru Książęcego na "Fürstliche Brauerei A. G. In Tichau". Browar Książęcy został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku i przejęty przez pracowników. 1 lutego 1945 został znacjonalizowany. Po wykonaniu niezbędnych napraw wznowił produkcję 6 marca 1945 roku. W roku 1999 Tyskie Browary Książęce połączyły się ze spółką Lech Browary Wielkopolski tworząc Kompanię Piwowarską. W 2017 Kompania Piwowarska została przejęta przez Asahi Group Holdings.
Może Cię zainteresować: