Zamek nad wodą, otoczony przyrodą. To dawne Tychy, które w 1936 roku odwiedził słynny fotograf

Prawie 90 lat temu, w 1936 roku, do Tychów zawitał niejaki Henryk Poddębski. Był gwiazdą przedwojennej fotografii krajoznawczej w Polsce. Nie wiemy, co dokładnie ściągnęło go do miasteczka, które w niczym nie przypominało jeszcze Tychów, jakie znamy dziś. Możemy się tylko domyślać, oglądając jego niezwykłe zdjęcia. Większość swojej uwagi poświęcił monumentalnym zabudowaniom Browaru Książęcego.

Gdy znaleźliśmy przedwojenne zdjęcia tyskiego Browaru Książęcego w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego, szerzej otworzyliśmy oczy. "Piwne królestwo": monumentalne, nad wodą, wtopione w lokalną przyrodę to widok, który przykuł uwagę również fotografa odwiedzającego Śląsk w roku 1936. Bawiący w Tychach Henryk Poddębski miał dobre oko i najlepszy sprzęt, wszak w międzywojniu był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu, mistrzem fotografii krajoznawczej. W latach 20. i 30. XX w. odbył wiele podróży krajoznawczych po terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze zabytki miast, krajobrazy wsi oraz codzienne życie ludzi.

Na Śląsku jedne z najpiękniejszych zdjęć Poddębski zrobił właśnie w Tychach. To właśnie one. Nasi graficy pozwolili sobie nieznacznie poprawić jego prace i przyznajcie, że w kolorze mury browaru odbijające się w spokojnej toni robią jeszcze większe wrażenie. Śląska architektura industrialna to nasze bogactwo, coś jak gdański ceglany gotyk albo krakowski Wawel. Przy okazji jeszcze: gdzie podziała się ta malownicza woda? W wyniku rozwoju technologii i postępującej urbanizacji Tychów zbiornik wodny został zmniejszony.

Długa, burzliwa historia browaru

Browar w Tychach powstał na początku XVII wieku. Założył go pszczyński ród Promniców. Aż do 1861 roku był w posiadaniu Promniców, wtedy książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg, przejął od nich folwark z browarem. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął budowę nowego i nowoczesnego zakładu z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią.

W dwudziestoleciu międzywojennym Browar Książęcy znalazł się na ziemiach polskich. Rósł też popyt na piwo, stąd inwestycje w browary. Po roku 1926 w Polsce upowszechniło się piwo marki "Książęco Tyskie". Po zajęciu Tychów przez wojska niemieckie 3 września 1939 roku, zmieniono nazwę Browaru Książęcego na "Fürstliche Brauerei A. G. In Tichau". Browar Książęcy został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku i przejęty przez pracowników. 1 lutego 1945 został znacjonalizowany. Po wykonaniu niezbędnych napraw wznowił produkcję 6 marca 1945 roku. W roku 1999 Tyskie Browary Książęce połączyły się ze spółką Lech Browary Wielkopolski tworząc Kompanię Piwowarską. W 2017 Kompania Piwowarska została przejęta przez Asahi Group Holdings.

Tychy w latach 60

Może Cię zainteresować:

Amerykański fotograf przyjechał na Śląsk i uwiecznił rodzące się Tychy w latach 60. W kolorze!

Autor: Redakcja

16/05/2024

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca przed II wojny światowej. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

12/06/2023

Stare Tychy

Może Cię zainteresować:

Zobaczcie jak zmieniły się Tychy. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

Autor: Redakcja

08/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon