Zamek w Siewierzu: jesień średniowiecza dawnej rezydencji biskupów krakowskich zrobił Sejm Wielki

Zamek w Siewierzu zachował w sobie coś z klimatu średniowiecznej warowni. Jeśli szukacie miejsca na wycieczkę w Zagłębiu, to jest dobra opcja. Jeżeli po prostu przejeżdżacie przez Siewierz, podróżując "Gierkówką" czy w drodze na Jurę bądź z niej wracając - również warto zrobić tam sobie postój, by zwiedzić dawną siedzibę biskupów krakowskich.

Zamek w Siewierzu jest już mało podobny do tego, który wraz z Księstwem Siewierskim kupił w XV wieku sobie gwoli zaspokojenia swej biskupiej próżności Zbigniew Oleśnicki. Biskupi krakowscy intensywnie przebudowywali zamek gotycki w stylu renesansowym i myśl nowożytnych reguł fortyfikacji. Wyrok na warownie mimowolnie wydał... Sejm Wielki, ten od Konstytucji 3 Maja, postanowiwszy w 1790 roku o likwidacji księstwa siewierskiego i włączeniu go bezpośrednio do Rzeczypospolitej. Rozbiory i wojny napoleońskie też nie poprawiły sytuacji. Opuszczony zamek zaczął podupadać, a od 1815 roku proces jego degradacji nasilił się. W latach II RP i PRL zrujnowana warownia bardziej już straszyła sypiącymi się murami, niż zachwycała ich surowym pięknem. Jeszcze w latach 90. zwiedzało się go "na dziko", a efekty prac konserwatorsko-restauratorskich z lat 50. i 70. XX wieku nie były zbyt spektakularne.

Jak się zmienił zamek w Siewierzu

W XXI wieku nieporównanie już bardziej widać na zamku wkład pracy konserwatorów z lat 2007-20120 i 2019-2021. Jest udostępniony do zwiedzania (darmowego!). Badania archeologiczne ujawniły m.in. relikty jego gotyckiej przeszłości, jak pozostałości dawnego cylindrycznego stołpu (średniowiecznej wieży ostatniej obrony), której fundamenty wyeksponowano i turyści mogą je obecnie oglądać, zabezpieczone płytą z grubego szkła. Atrakcją jest też platforma widokowa na baszcie. Zaś dodatkową, prócz rozległego widoku na okolicę - możliwość obserwowania stamtąd stosunkowo nisko przelatujących samolotów, które startują bądź podchodzą do lądowania na lotnisku w Pyrzowicach. Tu ważna informacja dla zwiedzających - podczas burzy wstępu na szczyt baszty z platformą widokowa nie ma!

Z kolei w ostatnich latach odsłonięto spod gruzu i odrestaurowano zachowane - jak się okazało - mury obronne tarasu artyleryjskiego i fundamenty narożnych bastei. Z roku na rok przybywa zakątków i zakamarków zamku dostępnych dla turystów.

ZOBACZCIE ZAMEK W SIEWIERZU NA NAJNOWSZYCH ZDJĘCIACH

Rynek, park i zamek w Pszczynie

Może Cię zainteresować:

Jesień i Perła Górnego Śląska. Pszczyński rynek, zamek i park wyglądają pięknie o tej porze roku. Zobaczcie!

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/09/2023

Makieta średniowiecznego zamku

Może Cię zainteresować:

Gdzie stał zamek w Bytomiu? Średniowieczna forteca zniknęła z krajobrazu miasta

Autor: Tomasz Borówka

17/02/2023

Ruiny zamku w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Kiedy na Górze Zamkowej nie było jeszcze zamku... 5 nieznanych faktów z początków Będzina

Autor: Tomasz Borówka

15/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon