Zapadlisko o średnicy około 1 m powstało na jezdni DK81 w Mikołowie. Jeden pas wyłączono z ruchu

Zapadlisko pojawiło się dzisiaj, 13 sierpnia 2024 r. po południu na jednym z pasów jezdni Drogi Krajowej nr 81, czyli popularnej "wiślanki", prowadzącej z Katowic do Żor, Skoczowa i Ustronia.

AKTUALIZACJA: 14.08, godz. 20

Zapadlisko zostało usunięte. Ruch na tym fragmencie DK81 odbywa się bez przeszkód.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Zapadlisko o średnicy około 1 metra spowodowało spore utrudnienia na DK81 w Mikołowie. Pojawiło się nagle po południu na odcinku jezdni w stronę Żor między zjazdem z DK81 na DK44 w stronę Tychów, a wjazdem z DK44 na DK81 na Żory.

Zapadlisko na DK81 w Mikołowie

Znajduje się ono na lewym pasie DK44. Na miejsce wezwano mikołowską straż pożarną oraz policję. Wyłączono z ruchu ten fragment drogi, postawiono mobilne znaki świetlne sygnalizujące zawężenie jezdni do jednego pasa oraz pachołki między pasami.

Na miejscu ciągle są strażacy, którzy monitorują stan zapadliska i to, czy będzie się powiększało oraz służba drogowa.

Drogą tą administruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Zapadlisko 100 m od projektowanej trasy Kolei Dużych Prędkości przez Mikołów

Odnosząc się do pojawienia się zapadliska, oświadczenie na swoim profilu na Facebooku opublikowała inicjatywa "Nie dla CPK przez 800-letni Mikołów". Zamieszczamy jego pełną treść:

"Szanowni Państwo,

Dzisiaj w godzinach popołudniowych na Drodze Krajowej nr. 81 przy skrzyżowaniu z Drogą Krajową 41 na granicy Mikołowa i Mikołowa Kamionki powstało zapadlisko na drodze, na szybkim pasie o średnicy około 1 metra.

Jest to o tyle ważne, że rok temu w petycji, którą podpisało 18 500 osób mówiliśmy o możliwych zapadliskach spowodowanych powstaniem Kolei Dużych Prędkości pędzacej przez centrum Mikołowa z powodu płytkiej eksploatacji węgla kamiennego, której wyrobiska znajdują się 50 metrów pod trasą Kolei Dużych Prędkości przez centrum Mikołowa. Powstałe dzisiaj zapadlisko oddalone jest o około 100 metrów od projektowanych torów KDP przez centrum Mikołowa. Wysłaliśmy petycję do Spółki CPK, w której informowaliśmy o niebezpieczeństwie, dzwoniliśmy, pisaliśmy indywidualne pisma i nic. Do tej pory spółka CPK nie dokonała badań płytkich pokładów wydobycia na trasie KDP przez centrum Mikołowa i nie odpowiedziała na podstawowe pytanie, CZY NA TAK NIESTABILNYM GRUNCIE MOŻNA PRZEPROWADZIĆ TAKĄ INWESTYCJĘ.

Zapadliska pod Koleją Dużych Prędkości spowodowane płytką eksploatacją węgla kamiennego w centrum Mikołowa w każdej chwili mogą powstać. To może bezpośrednio zagrażać życiu zarówno pasażerów pociągu CPK jak i mieszkańców domów i bloków znajdujących się obok inwestycji. Dlatego też bardzo ważne jest by spółka CPK rzetelnie przeprowadziła takie badania".

Zapadliska na pogórniczym terenie w Trzebini

Przypomnijmy, że od kilku lat jest głośno o zapadliskach w Trzebini. Tam w kilku miejscach powstawały w ziemi duże leje - na cmentarzu, na terenie ogródków działkowych, wreszcie na nowo wybudowanej drodze. W sumie powstało ich ponad 20.

Zapadający się w Trzebini grunt to „spuścizna” działalności dawnej kopalni „Siersza”. Fedrująca w zachodniej Małopolsce „gruba” zakończyła działalność w 2001 roku. Po wydobyciu ostatniej tony węgla wyłączono pompy odwadniające podziemne wyrobiska. Woda zaczęła ponownie wypełniać położone płytko pod ziemią chodniki „Sierszy” i wypełnia je do dziś dnia podmywając grunt na powierzchni.

W Mikołowie działa jedna kopalnia, ale nie prowadzi wydobycia. To Kopalnia Doświadczalna "Barbara" przy ul. Podleskiej. To jedyna w Polsce kopalnia doświadczalna i jedyna placówka naukowo-badawcza w Europie, która ma podziemny poligon doświadczalny. W dni powszednie słychać w okolicy "Barbary" głuche wybuchy z podziemi. Okoliczni mieszkańcy już się do nich przyzwyczaili. Kopalnia ostrzega sygnałem dźwiękowym, że zaczynają się działania na poligonie i można się spodziewać takich odgłosów.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Trzebinia Zapadlisko

Może Cię zainteresować:

20 zapadlisk w zapadającej się górniczej Trzebini. Czy mamy się czego obawiać w Bytomiu?

Autor: Michał Wroński

14/02/2023

Wypadek mikolow owsiana 03

Może Cię zainteresować:

Tragiczny wypadek na granicy Katowic i Mikołowa. Zginęła 11-letnia córka kierującej samochodem kobiety

Autor: Katarzyna Pachelska

10/08/2024

Pomiar predkosci

Może Cię zainteresować:

Nowy odcinkowy pomiar prędkości na terenie Metropolii. Na DK 44 między Mikołowem a Gliwicami można jechać tylko 50 km/h

Autor: Katarzyna Pachelska

29/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon