Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wprowadza od roku akademickiego 2022/2023 nowy kierunek studiów podyplomowych - zarządzanie parafią.
Zarządzanie parafią na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
Reklamuje go jako "unikatową na polskim rynku propozycję edukacyjną". Słuchacze (nie tylko księża) mają się tu uczyć m.in. o psychologicznych i socjologicznych aspektach zachowań parafian, działalności marketingowej parafii, kształtowaniu wizerunku i PR parafii, zarządzaniu finansami w parafii, psychologicznych aspektach procesów zarządczych w parafii.
Temat o nowym kierunku studiów podyplomowych podchwyciły media.
- Cieszy nas tak duże zainteresowanie mediów tym tematem - komentuje Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
- Kierunek studiów podyplomowych "Zarządzanie parafią" jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania i finansów. Jak wszystkie organizacje, parafie także potrzebują specjalistów w tych obszarach. A gdzie poszerzyć takie kompetencje, jeśli nie na uczelni ekonomicznej? Takie kierunki prowadzone są już za granicą, m.in. w USA czy we Włoszech. Studia te wpisują się więc w międzynarodowe trendy - dodaje rzecznik UE.
Taka nauka przyda się księżom
W to, że takie studia przydałyby się niektórym proboszczom, nie wątpi ksiądz Jacek Siepsiak, jezuita, który przez 5 lat był proboszczem parafii we Wrocławiu, a później dyrektorem Wydawnictwa WAM w Krakowie, a obecnie pracuje w Gliwicach.
- Takich rzeczy powinno się uczyć już w seminarium. W czasie nauki w seminarium są elementy zarządzania, administracji parafii, są też internetowe programy do administracji parafią, ułatwiające to. Księża kończący seminaria nie idą przecież od razu do parafii na proboszczów, tylko zdobywają doświadczenie pracując w parafiach jako wikarzy przez kilka, kilkanaście lat - tłumaczy ks. Siepsiak.
Jednak współczesnym księżom, w ocenie Jacka Siepsiaka, zwłaszcza tym starszego pokolenia, przydałaby się nauka np. współczesnych metod zarządzania ludźmi, sposobów angażowania ludzi, współodpowiedzialności.
- We współczesnym świecie Kościół musi oddziaływać też medialnie. Coraz więcej ludzi kontaktuje się z parafiami za pomocą maili, Facebooka. Jeśli się pracuje z młodzieżą, to trudno z nimi utrzymać kontakt, nie używając poczty internetowej czy mediów społecznościowych. Nikt teraz ogłoszeń w gablocie już nie czyta - dodaje ks. Siepsiak.
ZOBACZ TEŻ:
- Dwóch nowych proboszczów w katowickich parafiach. Zaczną posługę od sierpnia 2022 r.
- Nowy zabytek w Chorzowie. To jeden z kościołów parafialnych
Może Cię zainteresować: