Zastanawialiście się kiedyś, ile Śląska to zdegradowane tereny pogórnicze? Już nie musicie. Można sprawdzić

Takiej bazy danych jeszcze nie było. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zaczęli tworzyć leksykon informacji o pogórniczych i poprzemysłowych terenach z całego regionu. Można się z niego dowiedzieć kto jest właścicielem danej działki, co się na niej działo w przeszłości i jak wygląda obecnie, a także ile kosztowałaby jej ewentualna rewitalizacja.

ARC
Byt szyb krystyna

Zapamiętajcie ten adres: www.opi-tpp.pl. To właśnie na tej stronie można znaleźć unikatową bazę informacji o pogórniczych i poprzemysłowych terenach z całego województwa śląskiego.

W katalogu już ponad 600 terenów, a miejsca starczy na 10 000

Prace nad jej stworzeniem trwają od ponad trzech lat. Obecnie w tym katalogu zewidencjowanych jest ponad 600 różnego rodzaju terenów z całego regionu, które – jak powiedział ŚLĄZAGOWI Adam Hamerlak z GIG-u – są zdegradowane, nie posiadają obecnie funkcji i są możliwe do zagospodarowania.

- Zakładamy, że to dopiero początek. Spodziewamy się, że teraz nastąpi nawał terenów pogórniczych, bo każda zamykana kopalnia to kilkadziesiąt takich terenów – mówił nam Hamerlak podkreślając, że w bazie miejsca starczyłoby nawet na 10 000 pozycji.

Dane z wielu źródeł zebrane w jednym miejscu i dostępne za darmo

Opracowany dla każdego skatalogowanego terenu opis zawiera jego lokalizację, informację o właścicielu, typie terenu, powierzchni, o tym, co się tam działo w przeszłości i jak wygląda obecnie. Użytkownik znajdzie informację, czy na obszarze tym znajdują się budynki, cieki wodne, węzły komunikacyjne, bądź zabytki

- Jeśli właściciel terenu ma już na niego pomysł, to taka informacja też jest w systemie zamieszczona – tłumaczy Hamerlak.

Normalnie wszystkie te informacje są dostępne, ale w praktyce, z racji ich rozproszenia w różnych źródłach, trudno do nich dotrzeć. Tutaj natomiast wszystkie są zebrane w jednym miejscu i dostępne dla każdego za darmo.

To jednak nie wszystko. Twórcy bazy dokonali oceny znajdujących się w niej terenów pod kątem ich atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału do usług ekosystemowych (także zestawiając je obszarami sąsiadującymi z tą konkretną działką). Oszacowali ponadto koszt ich rewitalizacji w kierunku gospodarczym lub środowiskowym, przy czym nie narzucają, która z tych funkcji jest w danym przypadku właściwsza.

Dla każdego ujętego w bazie terenu dołączono zestaw zdjęć. Jest opcja „porównywarki”, w której zainteresowani można zestawiać ze sobą potencjalnie interesujące ich tereny. I jeszcze jedno – repozytorium, gdzie zebrano m.in. dane z archiwów oraz ponad 800 pakietów danych np. dotyczące zapożarowania gruntów.

- Ten projekt ma być jak najbardziej użytkowy – podkreślał w trakcie prezentacji projektu Adam Hamerlak. Jak później dodał aktualizacja bazy będzie odbywać się non stop.

- Kolejne narzędzia mogą być dokładane do tego systemu, więc po 2-3 latach zobaczymy, z których elementów ludzie najczęściej korzystają i co warto rozbudowywać – mówił nam Hamerlak.

Przykład dla innych jak przygotować się do inwentaryzacji terenów górniczych

- Będące w procesie transformacji województwo śląskie w końcu ma narzędzie do tego, żeby pokazać, w jakim miejscu ulokowane są te tereny, jaka jest ich wartość i jaki jest ich stan – mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Jak podkreśla będzie to obraz realny, a nie PR-owy, uwzględniający fakt, że tam, gdzie odbywała się produkcja przemysłowa, czy górnicza, pozostałe po niej tereny często są zaniedbane, czy zanieczyszczone.

- Wykonaliśmy ten projekt, aby mieć rozeznanie, co do możliwości ponownego uruchomienia działalności gospodarczej. Myślę, że ten zbiór pomoże w ocenie jakości tych terenów i będzie bardzo dobrym narzędziem dla biznesu, nauki i samorządów – stwierdził Chełstowski, przy okazji kolejny raz stwierdzając, że samorządy szybciej od spółek skarbu państwa poradziłyby sobie z przywróceniem takich terenów do życia.

- To pierwszy taki projekt w Polsce, może stanowić przykład dla innych województw, które są w procesie transformacji, jak dobrze przygotować się do inwentaryzacji terenów górniczych – dodała Anna Jedynak z zarządu województwa.

Teren SRK Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo chce przyśpieszyć przekazywanie miastom pogórniczych gruntów. "Apap na zapalenie płuc"

Autor: Michał Wroński

19/04/2023

Projekt Hubu Gamingowo-Technologicznego

Może Cię zainteresować:

Katowicki Luwr w zabudowaniach dawnej kopalni Wieczorek. Tak będzie wyglądać Hub Gamingowo-Technologiczny

Autor: Katarzyna Pachelska

14/02/2022

SRK

Może Cię zainteresować:

Mariusz Wołosz: Śląskie miasta powinny przejąć tereny należące do SRK. Bez tego nie ruszymy z inwestycjami

Autor: Arkadiusz Nauka

29/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon