Jak informują służby wojewody śląskiego, 1 lutego 2025 roku doszło do zatrucia gazem, którego nadmierny poziom może doprowadzić do śmierci człowieka, czyli tlenkiem węgla, zwanym czadem.
Śmiertelne zatrucie czadem w Dąbrowie Górniczej
Służby otrzymały zgłoszenie o godz. 17.10. W mieszkaniu przy ul. Wojska Polskiego w Dąbrowie Górniczej zadziałała czujka wykrywająca obecność tlenku węgla w powietrzu. Straż pożarna na sygnale popędziła do tego lokalu. Niestety, na miejscu strażacy odkryli zwłoki mężczyzny. Miał 65 lat.
To już szósta ofiara czadu w województwie śląskim w tym sezonie grzewczym (2024/2025).
Pod koniec grudnia 2024 r. do podobnego zdarzenia doszło w Chorzowie w jednym z mieszkań przy ul. Krasickiego. Służby zaalarmował zaniepokojony członek rodziny, który przyszedł w odwiedziny i nikt nie otworzył mu drzwi. Na miejscu odnaleziono ciała dwóch osób – kobiety w wieku 41 lat oraz mężczyzny w wieku 40 lat.
Co zrobić, by uniknąć zatrucia czadem?
Policjanci przypominają, że czad, czyli tlenek węgla, jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, który jest niezwykle niebezpieczny. Może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci, jeśli nie zostanie szybko wykryty.
Podkreślają, że aby uniknąć zagrożeń związanych z czadem konieczne są:
- regularne przeglądy urządzeń grzewczych – niesprawne piecyki gazowe, kominki czy kotły mogą być źródłem ulatniającego się tlenku węgla
- montowanie czujników tlenku węgla – urządzenia te pozwalają na szybkie wykrycie obecności czadu i powiadomienie o zagrożeniu
- wietrzenie pomieszczeń – regularna wentylacja mieszkań i domów zmniejsza ryzyko nagromadzenia szkodliwych gazów
- unikanie spalania materiałów niedozwolonych – Odpowiednia eksploatacja urządzeń grzewczych, bez spalania śmieci czy innych nieodpowiednich materiałów
![Śmiertelne zatrucie czadem w Chorzowie. Nie żyją dwie osoby Chorzow zatrucie czadem](https://www.slazag.pl/uploads/2024/_380x285_crop_center-center_82_line/chorzow-zatrucie-czadem.jpg)
Może Cię zainteresować: