Zbigniew Cierniak w ŚLĄZAQ: W sferze kultury wzorcowo wykorzystano fundusze unijne

20 lat w Unii Europejskiej przerobiliśmy dość dobrze. W sferze kultury wręcz wzorcowo zostały wykorzystane fundusze europejskie, które służyły rozbudowie infrastruktury instytucji kultury – mówi w ŚLĄZAQ Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Kamil Kalkowski
Strefa kultury katowice 1

Jak Unia Europejska wpłynęła na funkcjonowanie instytucji kultury? - Wystarczy przyjechać do naszej siedziby w Koszęcinie i porównać, to co było przed 2004 r. i co później się wydarzyło w kontekście inwestycyjnym – mówi w ŚLĄZAQ Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Bez środków z Unii Europejskiej trudno byłoby wyremontować siedzibę zespołu „Śląsk”

Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych, w wysokości blisko 24 mln zł, zrealizowano projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie. Zespół mógł więc poszerzyć swoją działalność i przygotować nową ofertę artystyczną oraz edukacyjną.

- Gdyby nie środki unijne byłoby bardzo trudno wyremontować tak dużą siedzibę - położoną na 12 hektarach, z pięknym parkiem w tylu angielskim. Sam pałac, prawie dwustuletni, wymagał gruntownej rewitalizacji. Wykorzystaliśmy te środki i one w tej chwili bardzo dobrze pracują na sławę regionu. Do nas przyjeżdża ponad 150 tys. osób rocznie, z całego świata i są zachwycone tym co widzą – zaznacza Zbigniew Cierniak.

Dyrektor zespołu „Śląsk” zaznacza, że pozyskują także środki europejskie na różnego rodzaju działania artystyczne czy edukacyjne. - To daje przestrzeń do bardzo szerokiej prezentacji zespołu, regionu i Polski. Porozumienia, które zawieramy z wieloma zespołami o podobnej charakterystyce, z Chorwacji, Czech czy Słowacji, także dają fantastyczne efekty – podkreśla.

Zespół "Śląsk" na występach reprezentuje Unię Europejską

Zbiegniew Cierniak przypomina, że przed wejściem do Unii Eurpejskiej i Strefy Schengen wyjazdy zespołu „Śląsk” za granicę oznaczały masę dokumentów i wiele problemów. Dziś – jak zaznacza - można swobodnie podróżować i koncertować – bez wielogodzinnego stania na granicach i bez, wymaganych wcześniej, pozwoleń na pracę.

- To wszystko jest niesamowitą wartością. To zdecydowanie ułatwia nam, jako zespołowi „Śląsk” funkcjonowanie w obrębie samej Unii Europejskiej, ale nie tylko. W ślad za tym poszły inne udogonienia, które dotyczą np. rynku amerykańskiego czy japońskiego – mówi dyrektor.

W jednym z wielu galowych programów zespół „Śląsk” prezentuje pieśni i tańce charakterystyczne dla krajów Unii Europejskiej i – jak mówi Zbigniew Cieniak - np. podczas występów w Stanach Zjednoczonych jest traktowany jako zespół reprezentujący nie tylko Śląsk czy Polskę, ale całą Unię Europejską.

Katowice panorama

Może Cię zainteresować:

Wróciliśmy na swoją właściwą pozycję w Unii Europejskiej. Grzegorz Wolnik w ŚLĄZAQ

Autor: Maciej Poloczek

05/04/2024

Mck katowice

Może Cię zainteresować:

Kazimierz Karolczak w ŚLĄZAQ: 20 lat w UE? Efekty przemian widać w każdym naszym mieście

Autor: Maciej Poloczek

29/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon