Zespół „Śląsk” nie tylko koncertuje. podbijając serca publiczności na całym świecie. Jak mówi Piotr Hankus, jednym z priorytetów jest edukacja i kultywowanie tego, co najpiękniejsze w naszym folklorze.
Ta edukacyjna misja krzewienia kultury ludowej i narodowej trwa już ponad siedem dekad. Została bowiem wpisana do statutowych zadań „Śląska” przez jego założyciela - Stanisława Hadynę. Założenia te w życie wcielają od 2005 roku pracownicy Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej (obecnie Dział Edukacji), a na liście aktywności znajdują się m.in.: warsztaty artystyczne taneczne, wokalne, etnograficzne, plastyczne, wizażu, dykcji i ruchu scenicznego, koncerty i programy edukacyjne, szkoły artystyczne, konkursy, festiwale, wycieczki, konferencje, sympozja, szkolenia i wystawy.
- Działalność edukacyjna Zespołu „Śląsk” jest obok tej artystycznej bardzo ważną sferą – przyznaje Dorota Krus, kierownik działu edukacji i dodaje: - Organizujemy rozmaite warsztaty dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Ostatnie lata pokazały, że z powodzeniem realizujemy również projekty kierowane do osób z niepełnosprawnościami. Jednym słowem, jesteśmy dostępni dla wszystkich zainteresowanych.
Każdego miesiąca siedzibę Zespołu odwiedzają setki miłośników tańca
Jak wylicza Dorota Krus, w każdym miesiącu koszęcińską siedzibę odwiedza ponad 40 wycieczek. Jednakże działalność edukacyjna to także rozmaite projekty realizowane za pośrednictwem mediów i w wirtualnej rzeczywistości.
– W czasie pandemii musieliśmy zmienić model pracy i dopasować się do nowej rzeczywistości. Rozpoczęliśmy wówczas działalność prowadzoną w Internecie. Ta zmiana przyniosła wiele dobrego. Dzięki niej jesteśmy dziś lepiej widoczni w mediach społecznościowych, bardziej rozpoznawalni. Nie mówię tu oczywiście o Zespole „Śląsk”, ponieważ to marka powszechnie znana, a jedynie o prowadzonej przez nas działalności edukacyjnej, która przyciąga do Koszęcina rzesze ludzi – przyznaje kierownik działu edukacji.
Jak podkreśla, misją Działu Edukacji jest m.in. kształtowanie wrażliwości taneczno-muzyczno-wokalno-teatralnej poprzez działania prowadzone w artystycznym ognisku wokalno-baletowym im. Elwiry Kamińskiej, które w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia istnienia.
- Oferujemy wiele form aktywności dla seniorów jak m.in. projekt nordic walking czy „Tańczę, bo lubię” czy najnowsze przedsięwzięcie Powitanie lata – seniorzy w Zespole Śląsk”. Wspólnie z seniorami od maja świętujemy kolejny jubileusz. Rozpoczęliśmy od Dni Seniora, podczas których organizujemy przeróżne wycieczki i warsztaty czy spotkania na scenie „Seniorzy seniorom”, a wydarzenie wieńczy koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Z kolei „Powitanie lata” to pokłosie Dni Seniora. Już teraz mogę zapewnić, że będziemy to kontynuować, ponieważ ta grupa wiekowa składa się z najwierniejszych uczestników realizowanych przez nas działań – wyjaśnia Dorota Krus.
Zespół „Śląsk” oferuje też liczne udogodnienia jak m.in. pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, a kiedy odbywają się koncerty plenerowe na dziedzińcu koszęcińskiego pałacu, zagwarantowane są dogodne miejsca siedzące dla osób niepełnosprawnych. - W programie mamy też koncert z audiodeskrypcją, stworzony z myślą o osobach niesłyszących - podkreśla Dorota Krus. Zespół współpracuje też z wieloma podmiotami działającymi na rzecz niepełnosprawnych. - Wspieramy mocno osoby wykluczone, które nie mają wielu możliwości do skorzystania z oferty kulturalnej na terenie kraju - przyznaje dyrektor Zbigniew Cierniak.
W wakacje nie będzie nudy!
Przed nami wakacje. Choć regularne zajęcia w Koszęcinie powrócą dopiero we wrześniu, to w lipcu i sierpniu Dział Edukacji będzie pracował pełną parą.
– Artyści z Zespołu „Śląsk” skorzystają z urlopu, ale edukujemy przez cały rok – podkreśla kierownik działu edukacji i dodaje: - Po Święcie Śląska, czyli urodzinach Zespołu „Śląsk”, 1 lipca rozpoczynamy tygodniowe warsztaty prowadzone w ramach Letniej Szkoły Artystycznej, organizowane dla uczniów pięciu szkół baletowych w Polsce. Podczas kursu młodzi tancerze będą uczyli się tańca klasycznego, współczesnego i ludowego. Nie spowalniamy tempa i nadal będziemy prowadzili warsztaty dla grup zorganizowanych, organizowali wycieczki i zapraszali do zwiedzania pałacu w Koszęcinie. Serdecznie zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę na wycieczkę po zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie wraz z przewodnikiem.
Kolejny sezon wystartuje we wrześniu 2024 roku
Nowy sezon artystyczny rozpocznie się we wrześniu, a już 25 września, czyli w kolejną rocznicę urodzin Stanisława Hadyny - założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zaplanowano spotkanie Szkół Hadynowskich, czyli szkół podstawowych m.in. z Chorzowa, Piekar Śląskich, Bystrzycy, Frydku noszących imię Stanisława Hadyny, które będą świętowały Dzień Patrona.
Wraz z powrotem do szkół, rozpoczynają się także regularne zajęcia artystyczne w Koszęcinie. Informacje o warsztatach publikowane są zarówno na stronie internetowej, jak i w mediach społecznościowych. – Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanych przez nas zajęciach. Zainteresowani mogą znaleźć na naszej stronie internetowej formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić i przesłać do nas – wyjaśnia Dorota Krus.
Z Teatru Komedia do Koszęcina…
Zajęcia oferowane w Koszęcinie są wyjątkowe, bowiem prowadzą je praktycy, którzy posiadają olbrzymie doświadczenie – zarówno sceniczne, jak i pedagogiczne.
– Nasi pedagodzy, instruktorzy to byli artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy zeszli ze sceny i teraz mogą kontynuować pracę, prowadząc działalność edukacyjną – przyznaje kierownik działu edukacji. Jednym z instruktorów, który pełni także rolę konferansjera i koszęcińskiego przewodnika, jest Piotr Hankus, Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi, który przez 30 lat występował jako solista na scenach całego świata wraz z Zespołem „Śląsk”.
Artysta ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie - Filię we Wrocławiu, a następnie, jeszcze w 1989 roku, podjął współpracę z Teatrem Komedia. Na deskach stołecznego teatru nie występował jednak długo, a stało się tak za sprawą… Stanisława Hadyny.
- Zaraz po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę w Teatrze Komedia w Warszawie. Razem z kolegami przygotowaliśmy taki montaż poetycko-muzyczny w Galerii Porczyńskich. W wydarzeniu uczestniczył profesor Hadyna. Podszedł do mnie i powiedział: „Oj synek, ty byś mi się przydał do zespołu”. W związku z tym, że tańczyłem całe życie – w liceum, i na studiach, zdecydowałem się wziąć udział w audycji. Przyjechałem do Koszęcina i już tu zostałem – wspomina Piotr Hankus.
Miesiąc później młody aktor koncertował już z Zespołem „Śląsk”, a w pamięci widzów zapisał się jako niezapomniany Starzyk. Śpiewał z chórem, tańczył, prezentował zarówno poezję sakralną, jak i gawędy w gwarze podhalańskiej Hanki Nowobielskiej, traktujące o Bożym Narodzeniu. – Profesor wywiózł mnie do Zakopanego, do rodziny Krzeptowskich, żebym poznał melodykę gwary i się jej nauczył. Jeśli ktoś ma słuch muzyczny, to nie ma z tym większych problemów– wspomina.
Hankus dołączył do „Śląska” w 1990 roku. To znamienna data w dziejach Zespołu, bowiem to właśnie wtedy po 20 latach nieobecności, powrócił do niego profesor Hadyna.
– Może to zabrzmi patetycznie, ale większość z nas, która miała okazję pracować z panem profesorem Hadyną, wiedziała, że ma do czynienia z legendą. Profesor był człowiekiem szalenie wykształconym o ogromnej wiedzy. Kojarzony jest jako założyciel Zespołu „Śląsk”, ale był erudytą, który napisał wiele dzieł literackich m.in. dramat o życiu Mahatmy Gandhiego i o życiu Martina Luthera Kinga, literacko-naukowe studium o Mazurku Dąbrowskiego czy dramat z okazji 200-lecia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz wspomnienia o Ludomirze Różyckim. Co więcej, za dramat o Gandhim został uhonorowany II Nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Teatralnym UNESCO, a za dramat o Lutrze dostał II nagrodę Międzynarodowego Biennale Teatralnego w USA – wylicza Piotr Hankus. - Bardzo wiele zawdzięczam Zespołowi „Śląsk”. Przychodzi jednak taki czas dla artysty, że powinien wiedzieć, kiedy zejść ze sceny. Zdawałem sobie z tego sprawę, dlatego poszedłem do pana dyrektora Zbigniewa Cierniaka i powiedziałem, że chciałbym zakończyć karierę i zająć się działaniami edukacyjnymi. Priorytetem Zespołu „Śląsk” jest kultywowanie tego, co najpiękniejsze w naszym folklorze i tym chcę się zajmować – dodaje artysta.
Piotr Hankus: Nie mitologizuję historii bycia solistą w zespole, ale uczciwie przyznaję, że jestem szczęśliwy
Jak podkreśla, pion edukacyjny działa prężnie. – „Śląsk” zatrudnia ponad 300 osób, z czego 120 osób to zespół artystyczny, chór, balet i orkiestra. Pozostałe osoby zajmują się innymi działaniami, m.in. edukacją, organizując warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Co roku przyjeżdżają do nas tysiące dzieci. Mamy wspaniałą bazę, sale baletowe, pomieszczenia do tańca. Codziennie otrzymujemy telefony z pytaniami o wycieczki i warsztaty. Cieszę się, że od wielu lat działa u nas Artystyczne Ognisko Wokalno-baletowe imienia Elwiry Kamińskiej, pierwszej kierownik i choreograf zespołu „Śląsk”. Uczy się tu prawie 50 dzieci. Niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy po 70 kilometrów i to dwa razy w tygodniu - w poniedziałki w środy, żeby mogły rozwijać swoje pasje i realizować swoje artystyczne marzenia. Każdy rok kończy się pokazem. W tym roku prezentowaliśmy musical „Czerwony kapturek”. Dzieci miały zadania zarówno aktorskie, wokalne, jak i taneczne. Cieszy nas to, że dzięki rozmaitym warsztatom możemy spełniać także marzenia dorosłych, którzy codziennie do nas przyjeżdżają. Nie mitologizuję historii bycia solistą w Zespole, ale uczciwie przyznaję, że jestem szczęśliwy, że tyle lat mogłem wraz z nim występować, a obecnie spełniam się jako pedagog. Sprawia mi to ogromną radość. Życzę wszystkim, którzy schodzą ze sceny, żeby mogli się w dalszym ciągu realizować nie tylko pedagogicznie, ale również artystycznie – mówi Piotr Hankus.
W weekend kolejne urodziny Zespołu „Śląsk”, a o czym marzy zespół Działu Edukacji? - Chcemy nadal rozwijać działalność edukacyjną oraz tą prowadzoną w Internecie i pomagać realizować swoje pasje zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym – mówi kierownik działu.
Może Cię zainteresować: