Zespół SBB świętuje 50. rocznicę wydania pierwszej płyty. Na scenie w Siemianowicach Śląskich w klasycznym składzie

Śląski zespół SBB to legenda polskiej sceny muzycznej. W tym roku grupa obchodzi 50. rocznicę wydania pierwszej płyty. Z tej okazji w środę, 8 maja 2024 r., wystąpi w Siemianowicach Śląskich w oryginalnym składzie. Bilety już od dawna są wyprzedane.

SBB

Grupa SBB (Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build) została założona w Siemianowicach Śląskich w 1971 r. przez wokalistę i multinstrumentalistę Józefa Skrzeka. Wcześniej śląski muzyk grał z zespołem Breakout, do którego zaprosił go Tadeusz Nalepa, ale szukał swojej muzycznej drogi.

Pierwsze próby stworzenie własnej grupy się nie udały, bo muzycy, którzy mieli do niego dołączyć (Janusz Hryniewicz, Andrzej Bartoszek i Stefan Płaza) wyjechali za granicę. Ostatecznie w składzie Silesian Blues Band, poza Józefem Skrzekiem, znaleźli się Apostolis Anthimos, syn greckich imigrantów (gitara) oraz Jerzy Piotrowski (perkusja).

Widziałem w nich wielki entuzjazm. Ruszyliśmy z próbami, które odbywały się w różnych przypadkowych miejscach. Mimo tych problemów była w nas ogromna determinacja (…) SBB to był wielki łut szczęścia. My, młodzi Ślązacy, którzy w piwnicach czy klubach coś tam sobie brzękali, nagle zaczęliśmy grać na poteżnych scenach świata. To było fenomenalne. Show biznes był dla nas szkołą życia i cierpliwości, choć gdy człowiek ma dwadzieścia parę lat, jest bardzo niecierpliwy. Nauczyliśmy się też pracowitości, wtedy ćwiczyliśmy po kilkanaście godzin na dobę – mówił Józef Skrzek w rozmowie z Polską Agencją Prasową w 2023 r.

SBB prezentowało różne style muzyczne, m.in.: blues, jazz, rock, hard rock, czy popularne w latach 70. XX wieku – rock progresywny i psychodeliczny. W latach 1972-73 grupa Silesian Blues Band współpracowała z Czesławem Niemenem. Po rozstaniu z Niemenem śląscy muzycy zmienili rozwinięcie skrótu SBB na Szukaj, Burz, Buduj i rozpoczęli własną karierę.

Pierwsza płyta SBB ukazała się w 1974 r.

Swoją pierwszą płytę, nazwaną po prostu „SBB”, muzycy wydali w 1974 r. Album został nagrany podczas dwóch koncertów zespołu w warszawskim klubie „Stodoła” z 18 i 19 kwietnia 1974 r. Płyta rozeszła się błyskawicznie, a na czarnym rynku osiągała cenę kilkakrotnie wyższą od oficjalnej. Później było kilka kolejnych płyt i koncerty w całej Europie.

W 1980 roku, po nagraniu płyty „Memento z banalnym tryptykiem”, zespół został rozwiązany. Jak tłumaczył Józef Skrzek było to spowodowane zmęczeniem dziesięcioletnią aktywnością na scenie. Po rozwiązaniu grupy Józef Skrzek kontynuował karierę solową, a Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski współpracowali z różnymi zespołami. Grupa SBB została reaktywowana na początku lat 90. XX wieku, ale bez Jerzego Piotrowskiego, który do składu powrócił dopiero w 2014 r.

SBB świętuje w Siemianowicach Śląskich

Z okazji 50. rocznicy wydania płyty „SBB” zespół wraca na koncert w klasycznym składzie tam, gdzie wszystko się zaczęło, czyli do Siemianowic Śląskich. SBB wystąpi w środę, 8 maja 2024 r., w SCK Bytków, a bilety na ten koncert już dawno zostały wyprzedane.

Z kolei w czwartek, 9 maja 2024 r., w SCK Park Tradycji w Michałkowicach odbędzie się konferencja naukowa „Ze słowem biegnę do Ciebie II” – „Wizje” w 50. rocznicę wydania pierwszej płyty SBB (o godz. 15.00) oraz promocja książki „Ze słowem biegnę do ciebie. W 50. rocznicę powstania zespołu SBB” z udziałem Apostolisa Anthimosa, Jerzego Piotrowskiego i Józefa Skrzeka oraz autorów (o godz. 18.00).

Snoop dogg sbb

Może Cię zainteresować:

Skąd Snoop Dogg wytrzasnął płytę SBB? Bo - uwaga, uwaga - pożyczył sobie jeden utwór Józefa Skrzeka

Autor: Marcin Zasada

20/08/2023

POPŚLĄZAG: Bob Marley i Józef Skrzek

Może Cię zainteresować:

POPŚLĄZAG: Jak Bob Marley i Józef Skrzek spotkali się na jednej scenie w Roskilde. "Aż sie na rzici usiodłech"

Autor: Marcin Zasada

01/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon