Zespół ze Śląska w stolicy Szwajcarii. ,,Jaworze" oklaskiwano na stojąco. A z Berna prosto do Brennej

A gdyby tak Berno przyłączyć do Śląska? Po sukcesie Zespołu Regionalnego Jaworze w stolicy Szwajcarii to wcale niewykluczona opcja. Muzyków proszono na bis i oklaskiwano na stojąco. Kluczową rolę odegrała precyzyjnie wykonana choreografia.

Zespół Regionalny Jaworze, znany ze swoich barwnych strojów, unikalnych tańców i bogatej tradycji ludowej, niedawno miał okazję zaprezentować się na szwajcarskiej scenie. Na zaproszenie parafii chrześcijańskokatolickiej w Bernie, muzycy wzięli udział w uroczystościach poświęconych patronom kościoła świętych Piotra i Pawła.

Zespół ze Śląska w stolicy Szwajcarii

Występ ,,Jaworza" został przyjęty owacjami na stojąco. Szwajcarska publiczność doceniła autentyczność i pasję, z jaką zespół pokazał tradycje swojego regionu. Oprócz pieśni ludowych zaprezentowano bowiem folklor taneczny i stroje charakterystyczne dla regionu Śląska Cieszyńskiego. Kluczowa okazała się choreografia, która szczególnie przyciągnęła uwagę widzów.

- Po występie członkowie zespołu mieli okazję spotkać się z widzami na kolacji polsko-szwajcarskiej. Odpowiadali na pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami. Wielu Szwajcarów wyraziło chęć odwiedzenia Jaworza, aby na własne oczy zobaczyć kulturę i tradycje, które tak bardzo ich zauroczył - informuje ,,Jaworze".

Podczas pobytu w stolicy Szwajcarii reprezentanci „Jaworza” znaleźli też czas na zwiedzanie miasta. Krocząc po ulicach Berna w strojach regionalnych, chętnie pozowali do zdjęć z zachwyconymi ich ubiorem obcokrajowcami. Członkowie zespołu odwiedzili również Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze.

Zespół Regionalny ,,Jaworze
Zespół Regionalny Jaworze w Szwajcarii.

Z Berna prosto do Brennej

Zaraz po powrocie ze Szwajcarii Zespół Regionalny Jaworze wziął udział w 56. Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Brennej. Tegoroczna edycja konkursu trwała trzy dni, a oprócz koncertów w programie znalazły się m.in. warsztaty z choreografii scenicznej oraz podstaw emisji głosu.

Sympatycznym akcentem był ognisko integracyjne z muzyką i tańcami. Tradycja tańców korowodowych podczas przeglądu została dochowana i tym razem, a rozpoczęto je wspólnym wykonaniem ,,Chodzonego". Podczas konkursu zespół zaprezentował m.in. takie utwory jak: „Hej, w naszym Jaworzu to je szumni” czy „To jaworski pole”.

Swieto slaska 2024 30 czerwca 15

Może Cię zainteresować:

Piknik Artystyczny "Święto Śląska", trzy dni z muzyką, folklorem, humorem w parku pałacu w Koszęcinie

Autor: Katarzyna Pachelska

30/06/2024

Zespół Śląsk

Może Cię zainteresować:

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Tradycja i współczesność. Koncerty klasyczne oraz współczesne projekty

Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek

30/06/2024

Cierniak slazaq

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Cierniak w ŚLĄZAQ: Zespół „Śląsk” to ambasador polskiej kultury, ambasador Śląska

Autor: Maciej Poloczek

27/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon