"Z przykrością przekazuję smutną informację, nasz śląski brat hrabia Ulrich Maria Karl, bardziej znany jako opat Gregor Henckel von Donnersmarck, zmarł w wieku 82 lat w Niedzielę Wielkanocą – 20 kwietnia 2025 r. Urodził się we Wrocławiu w 1943 roku w domu Frydricha-Karla Grafa Henckel von Donnersmarcka urodzonego w Ramułtowicach, który był bratem Sophie hrabiny Schaffgotsch (z domu Donnersmarck) z Kopic. Pierwsze imię otrzymał po swoim ojcu chrzestnym hrabiemu Hansie Ulrichu Schaffgotsch."
Opat Gregor urodził się we Wrocławiu, był menadżerem, ale porzucił karierę na rzecz kapłaństwa
Jak wielu Ślązaków niemieckojęzycznych, musiał uchodzić z ojczyzny przodków w 1945 r. Dorastał w Klagenfurcie, gdzie zdał maturę w gimnazjum humanistycznym w 1963 r. Odbywał służbę wojskową w Austriackich Siłach Zbrojnych. Studiował na Uniwersytecie Handlu Światowego w Wiedniu, gdzie zdobył dyplom z administracji biznesowej. Po zakończonej karierze akademickiej, został menadżerem w firmie żeglugowej Schenker Spain z siedzibą w Barcelonie. Rzadko się zdarza, aby odnoszący sukcesy menedżer, który wiedzie beztroskie życie, zdecydował się na karierę kapłańską. Filozofia była ważna dla hrabiego Ulricha już w jego świeckim życiu. Trudno było przekazać tą informację rodzicom, którzy dopiero z czasem zaakceptowali wolę syna i Boga.
Ojciec zareagował ze zrozumieniem, ale matka Anna-Ilse Marie Henckel Henckel von Donnersmarck (z domu von Zitzewitz), która prowadziła salon dla wyższych sfer, była temu stanowczo przeciwna.
15 listopada 1977 r. w święto św. Leopolda wstąpił do klasztoru cystersów w Heiligenkreuz w Dolnej Austrii. Studiował teologię i w 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie. 1986 r. został przeorem klasztoru cystersów w Rein koło Grazu. Już 1992 r. został asystentem opata generalnego Zakonu Cystersów w Rzymie. Pełnił funkcję Aumônier-Vicaire Orderu Złotego Runa.
Od 1999 r. był opatem klasztoru. W tradycji katolickiej arystokracji śląskiej było należenie do Zakonu Maltańskiego, którym był Kapelanem Konwentualnym. Gregor Henckel von Donnersmarck zasłynął z działalności duszpasterskiej, promowania tradycyjnej liturgii oraz z konserwatywnego podejścia do kwestii kościelnych. Jest też stryjem reżysera Floriana Henckel von Donnersmarcka, twórcy nagrodzonego Oscarem filmu pt. „Życie na podsłuchu”.
W 2014 roku opat Gregor odwiedził Bytom i nie była to jego pierwsza wizyta. Miał zamiar jeszcze raz odwiedzić miasto przodków. Wystąpił też w filmie dokumentalnym Andrzeja Klamta „Gloria und Exodus”.
Pogrzeb opata w Austrii i msze święte na Śląsku
Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną w kaplicy grobowej na terenie krużganków opactwa Heiligenkreuz, 29 kwietnia 2025 r. o godzinie 8:00. Zaś uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 kwietnia 2025 r. o godzinie 14:00.
Ciało opata zostanie złożone na miejscowym cmentarzu, gdzie zostanie pochowany obok zmarłych braci opactwa.
Nabożeństwa żałobne o łaskę i wieczny pokój opata Gregora odbędą się również na Śląsku.
Msze święte w jego intencji odbędą się:
- w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu, 25 kwietnia 2025 r. o godzinie 7.00,
- w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 8.00

Może Cię zainteresować: