Znamy laureatów w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Oto kto zdobył nagrody i wyróżnienia!

Zrewitalizowany plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej – Goduli i Kino Plenerowe w Suszcu zwycięzcami konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii „przestrzeń publiczna”. W kategorii „obiekt użyteczności publicznej” pierwsze miejsce zajęła rewitalizacja budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, zaś miejsce drugie - rozbudowa budynku Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej.

W konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego przyznano także dwa wyróżnienia. Rewitalizację przestrzeni „Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego” w Dąbrowie Górniczej wyróżniono w kategorii „przestrzeń publiczna”, zaś projekt rozbudowy budynku gastronomicznego w Tychach w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”. Ponadto wręczono nagrodę specjalną marszałka za modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego organizowany jest już od 24 lat przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Partnerem konkursu jest Śląski Związek Gmin i Powiatów. Jak podkreślają organizatorzy to pierwsza taka regionalna inicjatywa w Polsce, stanowiącą „przegląd dobrych praktyk w zakresie kreowania przestrzeni publicznych jako miejsc integracji i aktywizacji społecznej mieszkańców regionu”.

- Celem konkursu jest nagrodzenie realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzenie publiczne w naszym regionie oraz promocja zmian jakościowych sprzyjających podnoszeniu atrakcyjności przestrzeni Województwa Śląskiego – czytamy na stronie internetowej konkursu.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 36 zgłoszeń z 25 gmin. Po ocenie formalnej 35 realizacji zostało zakwalifikowanych do dalszej oceny. Wszystkie nominowane, nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

--------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAG-a, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Budowa Planetarium Śląskiego 14

Może Cię zainteresować:

Jak powstawało Planetarium Śląskie. Kosmiczna budowla na archiwalnych zdjęciach

Autor: Redakcja

08/10/2022

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Muzeum Górnictwa Węglowego wyróżnione w konkursie „Zabytek zadbany”

Autor: Michał Wroński

26/06/2023

Pałac w Krowiarkach

Może Cię zainteresować:

Druga odsłona Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dotacje dla ponad 200 projektów w woj. śląskim

Autor: Michał Wroński

28/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon