Na fotografiach Tymoteusza Stańka, zrobionych za pośrednictwem drona, można zobaczyć kilka cmentarzy znajdujących się w granicach Mikołowa:
- Cmentarz przy bazylice św. Wojciecha w centrum Mikołowa,
- Cmentarz Parafii Rzymsko-Katolickiej NMP Matki Zbawiciela w Mikołowie
- Cmentarz przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. św. Jana w Mikołowie
- Cmentarz w Mokrem przy parafii św. Wawrzyńca
- Cmentarz w Paniowach, Kościół św. Ap. Piotra i Pawła
- Cmentarz w Bujakowie, Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego, Bujaków
Największe wrażenie robi nekropolia znajdująca się za najbardziej okazałym mikołowskim kościołem, czyli bazyliką św. Wojciecha, górującą nad miastem. Widziany z góry, cmentarz usadowiony na wąskiej długiej działce wygląda jak tren ciągnący się za białą świątynią.
Mikołowska bazylika, choć postawna i wysoka, jest też strzelista, dzięki dwóm zgrabnym wieżom, przykrytym dachami z zielonkawego mosiądzu.
Biała bazylika ze strzelistymi wieżami góruje nad Mikołowem
To bazylika mniejsza (od 2008 r.) pod wezwaniem św. Wojciecha. Budowę kościoła rozpoczęto w 1843 r. Trwała aż 18 lat. To do tego kościoła jeszcze 117 lat temu chodzili wierni z Ligoty, Panewnik, Piotrowic, Podlesia, Zarzecza, czyli dzisiejszych dzielnic Katowic.
Jest to kościół trójnawowy w stylu neoromańskim, który może pomieścić 5 tysięcy wiernych. Kościół ma dwie dwukondygnacyjne wieże, w których znajdują się cztery dzwony. Fasada mieszcząca wejście zwieńczona jest trójkątnym szczytem.
Ołtarz główny z obrazem św. Wojciecha, biskupa i męczennika, zdobią figury św. Piotra i św. Pawła. W nawie bocznej po stronie prawej znajduje się ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa z figurami św. Jadwigi i św. Elżbiety, w nawie bocznej po stronie lewej – ołtarz z obrazem Matki Boskiej Mikołowskiej, z figurami św. Józefa i św. Anny. Cennym zabytkiem kościoła są witraże z XIX w., szkoły krakowskiej, oraz stacje drogi krzyżowej – dzieło znanego artysty malarza, Jana Bochenka, z 1868 r. Na szczególną uwagę zasługują organy zbudowane w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa. Są to największe zabytkowe organy na Górnym Śląsku.
"Stary kościół" w Mikołowie też ma ciekawą historię
Warto przy okazji zwrócić też uwagę na "stary kościół " pw. Matki Boskiej Śnieżnej (ul. św. Wojciecha 3) o rysie romańskim - jak o nim mówią mikołowianie, najstarszą świątynię w Mikołowie, której początki datuje się na lata 1260-1270. Nieduży kościół został wzniesiony z kamienia łamanego.
Jak czytamy na stronie slaskie.travel, "Cechy późnogotyckiej architektury pozwalają przypuszczać, że został nieco przebudowany pod koniec średniowiecza. Nawę zbudowano na planie prostokąta; do niej przylega wielobocznie zamknięte prezbiterium. Od strony zachodniej widzimy czworoboczną wieżę, która została wymurowana dopiero w XVIII wieku. Wnętrze jest jednonawowe. Znajdziemy w nim gotyckie kropielnice i chrzcielnicę, późnorenesansową ambonę, barokowe ołtarze. Przed kościołem Matki Bożej Śnieżnej warto zwrócić uwagę na zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Mikołowianie postawili ją tutaj w XVIII wieku, dziękując w ten sposób za przywrócenie wody w miejskiej studni".
Może Cię zainteresować:
Piotruś Pan w Mokrem! Nowa wystawa Garden of Lights w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie
Może Cię zainteresować: