Jakiś czas temu w Muzeum Miejskim w Tychach dostępna była wystawa „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony“. Wystawę przygotowała wnuczka Zygmunta Kubskiego, która w zaprezentowanych zdjęciach zwraca uwagę na człowieka, patrzy na miasto jak na dom, a nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny. Wybór zdjęć przedstawia twórczość Zygmunta Kubskiego, która nie ma znamion dokumentacji technicznej.
- Sprawdź też: Czas nieutracony – zdjęcia z budowy Tychów. Budowniczy i fotograf miasta będzie miał swoją wystawę
Przypomnijmy, że Zygmunt Kubski to budowniczy i fotograf, który dokumentował budowę Tychów w latach 1954-1981. Jego zdjęcia do dzisiaj są jedynym, tak obszernym zbiorem fotografii miasta z ubiegłego wieku.
Kontrast jest duży
Postanowiliśmy udać się tropem zdjęć Zygmunta Kubskiego i sprawdzić, jak zmieniły się Tychy przez kilkadziesiąt lat. Na dzisiejszych zdjęciach można zauważyć o wiele więcej zieleni, niż było jej na początku budowy miasta. Dziś drzewa zasadzone w XX wieku pięknie wpisują się w tyskie ulice, budynki i osiedla. Zmieniły się też kolory i nie chodzi tylko o kontrast z czarno-białą fotografią.
Niektóre miejsca mocno zmieniły swoje oblicze. Tak jest w przypadku dawnego placu Bieruta, a dzisiejszego placu Baczyńskiego. Kiedyś przez plac przejeżdżały samochody, teraz stoją tam ogródki piwne, a plac stanowi centrum weekendowych, rodzinnych spacerów i spotkań ze znajomymi. W lekko zmienionej formie możemy zobaczyć Teatr Mały; zmianie na pewno uległo jego otoczenie. Ale czy sam budynek? Oceńcie sami.
Przygotowaliśmy fotografie z dzisiaj i fotografie z ubiegłego wieku porównując te same miejsca. Zobaczcie.
Może Cię zainteresować: