Krótka historia dóbr kochcickich
Od średniowiecza aż do połowy XVI w. właścicielami wsi był ród Kochcickich, który utracił majątek w czasie wojny trzydziestoletniej, na skutek działań w obozie antyhabsburskim. Przez kolejne stulecia Kochcice znajdowały się w posiadaniu możnych rodzin włoskich, czeskich i niemieckich.
Na początku XX wieku właścicielem dóbr został hrabia Franciszek Karol von Ballestrem, jeden z największych na Śląsku posiadaczy ziemskich i przemysłowców, pan majoratu pławniowickiego. W 1903 r. przekazał Kochcice synowi - Ludwikowi Karolowi, porucznikowi rezerwy pułku gwardii kirasjerów. W skład majątku wchodziło wówczas 3300 ha gruntów, w tym:
- 2600 ha lasów,
- 530 ha użytków rolnych,
- 15 ha parku.
W latach 1906-1909 w Kochcicach powstał neobarokowy pałac otoczony rozległym parkiem w stylu angielskim od północy, a francuskim od południa. Wybudowano również stajnię z budynkami towarzyszącymi oraz folwark z gorzelnią. W 1945 r. hrabia Ludwik Karol von Ballestrem uciekł z Górnego Śląska przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Pałac trafił wtedy w ręce miejscowej ludności i żołnierzy radzieckich, którzy ograbili go z dzieł sztuki i częściowo zniszczyli.
Komunistyczne władze Polski Ludowej umieściły w pałacu ośrodek kolonijny dla pobliskich zakładów przemysłowych, a następnie ośrodek szkolenia kadr rolniczych. Od marca 1963 roku w pałacu funkcjonuje Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji, obecnie dwa odziały i poradnia rehabilitacyjna Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.
Rewitalizacja gorzelni w Kochcicach
Rewitalizacja dawnej gorzelni, wchodzącej w skład zespołu pałacowo-parkowego w Kochcicach (gmina Kochanowice, powiat lubliniecki), rozpoczęła się w grudniu 2020 roku. Koszt inwestycji wyniósł 13,5 mln zł. Zrealizowano ją ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Unii Europejskiej.
Obiekt posiada cenne walory historyczne i architektoniczne, w tym unikatowe elementy kamienne, ceglane, drewniane i murarskie. Jest wpisany do rejestru zabytków. Docelowo planowane jest włączenie gorzelni do szlaku zabytków techniki województwa śląskiego.
W budynku powstanie muzeum techniki
Ingerencja w strukturę budynku polegała na odtworzeniu i wydobyciu
jego walorów wraz z dostosowaniem go do nowego przeznaczenia i aktualnie obowiązujących warunków technicznych. W ramach istniejącej bryły wprowadzono do obiektu nową funkcję z
zachowaniem i wyeksponowaniem oryginalnej, przeszło stuletniej maszyny parowej. W gorzelni zachowały się także niektóre elementy instalacji do produkcji alkoholu.
Gorzelnia będzie pełnić funkcję multimedialnego muzeum techniki wraz ze
stanowiskami interaktywnymi. Władze gminy chcą, aby było to miejsce spotkań i eventów kulturalnych oraz szkoleń i warsztatów. Wystawa ma przedstawiać historię rodu
Ballestremów, organizację dawnego folwarku, procesy technologiczne
gorzelni i kulturę dawnych czasów. W budynku znajdzie się również miejsce na salę kinową oraz kawiarenkę.
Może Cię zainteresować: