Przeprowadzone przez ZUS liczenie 100-latków to efekt wejścia w życie nowej kwoty tzw. świadczenia honorowego. Przysługuje ono automatycznie wszystkim osobom, które kończą 100 lat (bez składania dodatkowych wniosków), jest wypłacone dożywotnio jako dodatek do emerytury czy renty, przy czym wysokość tego świadczenia każdego roku się zmienia. Ci, którzy do grona 100-latków dołączą między 1 marca 2024 roku a 28 lutego 2025 r. mogą liczyć na 6246,13 zł brutto miesięcznie.
- Stulatek otrzymuje świadczenie w takiej wysokości, jaka była kwota bazowa obowiązująca w dniu jego setnych urodzin. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Ta wysokość nie zmienia się, nie podlega ona waloryzacji tak jak emerytura czy renta. Taką kwotę jaką po raz pierwszy otrzymał stulatek z ZUS jako świadczenie honorowe, taka będzie wypłacana co miesiąc – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Jak dodaje, świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury ani renty, choć w tym przypadku jest ono przyznawane wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika, złożony w najbliższej placówce ZUS z dołączonym do niego dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.
Jak policzył ZUS, w marcu 100. urodziny świętowało w naszym województwie 18 osób. W sumie pod koniec marca w całym regionie mieszkało 383 stulatków – 329 kobiet oraz 54 mężczyzn. Najstarsza w tym gronie jest 110-letnia mieszkanka powiatu raciborskiego. Również z powiatu raciborskiego pochodzi najstarszy mężczyzna, który ma 104 lata.
Najwięcej klientów powyżej „setki” miały oddziały ZUS w Bielsku-Białej i Zabrzu – tam liczba wypłacanych świadczeń honorowych w każdym przypadku przekraczała 70. Ponad 60 stulatków miały wśród klientów oddziały ZUS w Chorzowie i Rybniku, nieco mniej oddział w Sosnowcu, natomiast najmniej (poniżej 50) oddział ZUS w Częstochowie. Podobnie jak w skali całego regionu, tak i w każdym z tych oddziałów zdecydowaną większość stulatków stanowiły kobiety.
Może Cię zainteresować:
Zadzwoń i jedź, czyli bezpłatny transport dla seniorów. Jak z niego skorzystać?
Może Cię zainteresować: