Związek Górnośląski uhonorował statuetkami osoby, które zasłużyły się edukacji regionalnej na Górnym Śląsku. II edycja Nagrody im. Ł. Staniczkowej

We wtorek, 15 października, Związek Górnośląski po raz drugi uhonorował statuetkami osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się edukacji regionalnej na Górnym Śląsku. Statuetkom, które otrzymali wyróżnieni działacze i działaczki, patronuje zmarła w 2019 roku Łucja Staniczkowa - nauczycielka, naukowczyni i regionalistka. Zobaczcie, kto w tym roku otrzymał Nagrodę im. Ł. Staniczkowej.

Związek Górnośląski
Nagroda im L Staniczkowej

Związek Górnośląski to najstarsza na Górnym Śląsku organizacja regionalna. Powstał już w 1989 roku z inicjatywy naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych, którym przyświecała idea, że do Związku może należeć każdy [...] każdy, kto może powiedzieć i potwierdzić swoją postawą społeczną: „To jest moja ziemia”. Przez lata ze Związkiem Górnośląskim związana była edukatorka Łucja Staniczkowa. Była założycielką i prezeską Bractwa Oświatowego ZG oraz wiceprezeską Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego. Zmarła w 2019 roku. Cztery lata później Związek Górnośląski ustanowił Nagrodę im. Łucji Staniczkowej. Celem nagrody jest odznaczenie osób zaangażowanych w idee edukacji regionalnej na Górnym Śląsku.

– To właśnie Łucja Staniczkowa, będąc wiceprezesem Związku Górnośląskiego, była pomysłodawczynią wielu inicjatyw edukacyjnych w naszym regionie: m.in. Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku, Podyplomowych Studiów z Wiedzy czy Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich – tłumaczy ideę ustanowienia nagrody Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego

Druga edycja

15 października w szkole Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach odbyło się rozdanie statuetek w ramach II edycji Nagrody im. Łucji Staniczkowej. Nagroda im. Łucji Staniczkowej przyznawana jest w czterech kategoriach: dla działacza samorządu lokalnego, dla nauczyciela akademickiego, dla nauczyciela (w szkole lub przedszkolu) oraz nagroda specjalna. Kto otrzymał statuetkę w tym roku?

Laureatami II edycji Nagrody zostali:

  • Michał Pierończyk - prezydent Miasta Ruda Śląska w kategorii "nagroda da działacza samorządowego" za systemowe wprowadzenie edukacji regionalnej do rudzkich szkół miejskich.
  • prof. Joanna Rostropowicz - filolożka klasyczna, wykładowczyni na Uniwersytecie Opolskim, inicjatorka wielu działań na rzecz edukacji regionalnej oraz autorka wielotomowego dzieła "Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności".
  • Danuta Nawrot-Łoboziak- emerytowana nauczycielka m.in. edukacji regionalnej z Bytomia, propagatorka kultury i tradycji śląskich wśród dzieci, młodzieży i innych mieszkańców Łagiewnik.
  • dr Daniela Dylus - polonistka i nauczycielka wiedzy o regionie w VI LO im. Jana Długosza w Katowicach-Szopienic, badaczka języka religijnego na Górnym Śląsku oraz miłośniczka i znawczyni Szopienic.
Biurowiec Altus i KTW, 2022

Może Cię zainteresować:

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group z Nagrodą Honorową SARP 2024

Autor: Redakcja

17/10/2024

Łukasz Kohut

Może Cię zainteresować:

„Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji? Łukasz Kohut do dyrektora TVP: Pokażmy śląską kulturę całej Polsce!

Autor: Redakcja

16/10/2024

Lukas gornik 2

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski został górnikiem? Piłkarz Górnika Zabrze wrzucił dwuznaczne zdjęcie na Twittera

Autor: Wojciech Sontowski

16/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon