Związek Górnośląski to najstarsza na Górnym Śląsku organizacja regionalna. Powstał już w 1989 roku z inicjatywy naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych, którym przyświecała idea, że do Związku może należeć każdy [...] każdy, kto może powiedzieć i potwierdzić swoją postawą społeczną: „To jest moja ziemia”. Przez lata ze Związkiem Górnośląskim związana była edukatorka Łucja Staniczkowa. Była założycielką i prezeską Bractwa Oświatowego ZG oraz wiceprezeską Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego. Zmarła w 2019 roku. Cztery lata później Związek Górnośląski ustanowił Nagrodę im. Łucji Staniczkowej. Celem nagrody jest odznaczenie osób zaangażowanych w idee edukacji regionalnej na Górnym Śląsku.
– To właśnie Łucja Staniczkowa, będąc wiceprezesem Związku Górnośląskiego, była pomysłodawczynią wielu inicjatyw edukacyjnych w naszym regionie: m.in. Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku, Podyplomowych Studiów z Wiedzy czy Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich – tłumaczy ideę ustanowienia nagrody Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego
Druga edycja
15 października w szkole Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach odbyło się rozdanie statuetek w ramach II edycji Nagrody im. Łucji Staniczkowej. Nagroda im. Łucji Staniczkowej przyznawana jest w czterech kategoriach: dla działacza samorządu lokalnego, dla nauczyciela akademickiego, dla nauczyciela (w szkole lub przedszkolu) oraz nagroda specjalna. Kto otrzymał statuetkę w tym roku?
Laureatami II edycji Nagrody zostali:
- Michał Pierończyk - prezydent Miasta Ruda Śląska w kategorii "nagroda da działacza samorządowego" za systemowe wprowadzenie edukacji regionalnej do rudzkich szkół miejskich.
- prof. Joanna Rostropowicz - filolożka klasyczna, wykładowczyni na Uniwersytecie Opolskim, inicjatorka wielu działań na rzecz edukacji regionalnej oraz autorka wielotomowego dzieła "Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności".
- Danuta Nawrot-Łoboziak- emerytowana nauczycielka m.in. edukacji regionalnej z Bytomia, propagatorka kultury i tradycji śląskich wśród dzieci, młodzieży i innych mieszkańców Łagiewnik.
- dr Daniela Dylus - polonistka i nauczycielka wiedzy o regionie w VI LO im. Jana Długosza w Katowicach-Szopienic, badaczka języka religijnego na Górnym Śląsku oraz miłośniczka i znawczyni Szopienic.
Może Cię zainteresować:
Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group z Nagrodą Honorową SARP 2024
Może Cię zainteresować: