Związkowcy ze Śląsko–Dąbrowskiej Solidarności wyruszyli do Warszawy. Protest przeciwko wcześniejszemu wygaszeniu bloków węglowych w elektrowni Rybnik i Łaziska

Dzisiaj, 9 stycznia 2025 roku, związkowcy ze Śląsko–Dąbrowskiej Solidarności wyruszyli do Warszawy protestować przeciwko wcześniejszemu wygaszeniu bloków węglowych w elektrowni Rybnik i Łaziska. Zapowiedziany pod koniec listopada protest odbywa się, pomimo że rząd oraz Polska Grupa Energetyczna zapowiedziały dodatkowe kilkanaście miesięcy życia dla węglowych bloków w Rybniku.

Śląsko-zagłębiowscy związkowcy w Warszawie

Władze energetycznych koncernów porównują bloki węglowe do „betonowych butów” ciągnących wyniki finansowe w dół. Korzystniej jest je wyłączyć niż pozwolić im pracować – przekonują. Innego zdania są związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Już dziś (9 stycznia 2025 roku) ok 5 tysięcy osób wzięło udział w planowanej od 26 listopada manifestacji w Warszawie przeciwko likwidacji elektrowni węglowych w Rybniku i Łaziskach Górnych. Śląsko-zagłębiowskich związkowców wspierać mają ich reprezentanci pozostałych central związkowych, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Zdaniem działaczy Solidarności decyzja o wcześniejszym wygaszeniu bloków węglowych w elektrowni Rybnik (z końcem 2025 r. miała zakończyć się produkcja energii elektrycznej, w sierpniu 2026 r. produkcji ciepła) jest ewidentnym złamaniem zawartej wiosną 2021 r. umowy społecznej dotyczącej „transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Umowy, która wedle zapewnień Minister Przemysłu Marzeny Czarneckiej jest i będzie realizowana.

O sytuacji elektrowni w Rybniku Łaziskach Górnych pisaliśmy tutaj: Solidarność będzie protestować w Warszawie. Chodzi o elektrownię Rybnik i Łaziska - Przemysł i transformacja | Ślązag.pl

Organizatorów protestu nie przekonały obietnice rządu oraz Polskiej Grupy Energetycznej (właścicielki Elektrowni Rybnik), którzy 5 grudnia 2024 roku zapowiedzieli dodatkowe kilkanaście miesięcy życia dla węglowych bloków w Rybniku.

- To dobry krok, ale nadal niewystarczający. Przypominam, że w umowie społecznej jest mowa o roku 2030 – komentował w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM Ireneusz Oleksik, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Protest rozpoczął się o godzinie 12.00 przed siedzibą PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie przy ul. Mysiej. Następnie demonstranci przejdą przed gmach Ministerstwa Aktywów Państwowych na Kruczej, gdzie zaplanowano wiec na godzinę 13.00.

W proteście poza związkowcami wzięli też udział przedstawiciele łaziskiego samorządu.

Elektrownia Rybnik

Może Cię zainteresować:

Rząd i PGE mięknie w sprawie elektrowni Rybnik, ale związkowcy i tak będą protestować w Warszawie

Autor: Michał Wroński

06/12/2024

Transport GZM

Może Cię zainteresować:

Elektryczne autobusy i kolejne kilometry velostrad w Metropolii. GZM pozyskała 56 mln zł z funduszy UE na rozwój nowoczesnej mobilności

Autor: Arkadiusz Szymczak

09/01/2025

Adam Kowalski na Wielkim Piecu. Nowa postindustrialna misja byłego dyrektora Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Adam Kowalski na Wielkim Piecu. Nowa postindustrialna misja byłego dyrektora Muzeum Hutnictwa

Autor: Maciej Poloczek

08/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon