Zwierzodar, Skarbnik i Pszczyna w komiksie "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą", wydanym przez Komisję Europejską. Też w języku śląskim!

W komiksie z serii "Paneuropa", wydawanym co roku przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, były przedstawione już Katowice i Chorzów. W najnowszej edycji, z podtytułem "Solidarni z Ukrainą", widać Pszczynę. To pierwsza edycja, która została opublikowana również w języku śląskim.

Katarzyna Pachelska
Komiks paneuropa pszczyna

Nie bez przyczyny pierwsza (bo o drugiej poniżej) śląska premiera komiksu "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" odbyła się 25 października 2023 r. w Stajniach Książęcych, części Muzeum Zamkowego w Pszczynie. To to śląskie miasteczko jest jedną z lokacji, w której umieszczono akcję rysowanej opowieści.

Komiks "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" ma również wersję po śląsku

Komiks został wydany w wersji papierowej i online (do pobrania tu) w kilku językach (angielskim, polskim, ukraińskim i po raz pierwszy - śląskim).

- Bardzo się cieszę, że komiks ukazał się również w języku śląskim - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny. - Został przełożony przez Grzegorza Kulika, świetnego tłumacza na śląski. - Jest to też jeden z debiutów języka śląskiego w Bazie Danych Unii Europejskiej w ogóle. Komiks będzie jednym z pierwszych wydań po śląsku, które znajdą się w zasobach Urzędu Publikacji Unii Europejskiej - dodał Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dlaczego Komisja Europejska wydaje komiksy? - Komiks jest bardzo ważnym medium związanym z najbardziej popularną teraz formą komunikacji, czyli komunikacją wizualną. I doskonale potrafi oddawać zawiłości współczesnej rzeczywistości i kultury - mówi Matylda Sęk-Iwanek z Śląskiej Akademii Komiksu. - Ten komiks jest wyjątkowy, bo nie tylko jest wydawnictwem fabularnym, który wykreował mnóstwo ciekawych postaci i superbohaterów, ale również komiksem, który ma bardzo wysokie walory edukacyjne, opowiada o współczesności, edukuje do współczesności, do społeczeństwa obywatelskiego i do tej wspólnotowości, którą ze sobą niesie idea Paneuropy. Sięga również do wątków lokalnych i za każdym razem oddaje przestrzeń postaciom lokalnej kultury - tym razem to Skarbek, doskonale jest znany w mitologii śląskiej, ale również stworzony specjalnie na tę okazję Zwierzodar, nawiązujący do pszczyńskich żubrów - dodaje Sęk-Iwanek.

Tematem jest solidarność z Ukraińcami

W poprzednich latach komiks „Paneuropa” opowiadał o walce ze smogiem, pandemią COVID-19 oraz o prawach mniejszości i kryzysie migracyjnym. Tematem najnowszego tomu jest solidarność z Ukraińcami, których atak rosyjskiego agresora zmusił do opuszczenia swoich domów.

- Bohaterowie Paneuropy łączą siły aby stawić czoła zagrożeniu ze wschodu, które próbuje wykorzystać tragedię uchodźców i jeszcze bardziej podzielić Europejczyków - zdradza zarys fabuły jeden ze scenarzystów, Dominik Szcześniak - Historia opisana w komiksie poświęcona jest obywatelom Ukrainy, którzy zmuszeni są opuścić swoją ojczyznę i szukać pomocy w krajach Unii Europejskiej w tym również w Polsce oraz wszystkim, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń - dodaje.

Osoby, które znalazły schronienie w naszym kraju, często uzyskiwały pomoc od instytucji realizujących inwestycje współfinansowane przez fundusze europejskie.

Pomysłodawcą komiksu jest Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jak podkreśla, komiks ma być nie tylko wciągającą lekturą, ale także wyjaśniać najważniejsze sprawy, którymi żyje Europa.

Komiks zawsze dotykał wartości europejskich, takich jak równouprawnienie, szacunek dla prawa, tolerancja, wsparcie dla słabszych czy społeczne współdziałanie. Fikcyjni bohaterowie komiksu uosabiają te wartości, a dodatkowo chcemy podkreślić wysiłki społeczeństwa obywatelskiego na rzecz osób potrzebujących pomocy - uchodźców. Ważnym atutem komiksu jest jego lokalność. Akcja komiksu, jak zwykle w przypadku Paneuropy, rozgrywa się w polskim mieście, w tym roku w Pszczynie. Chcemy osadzać akcję tam gdzie Europejczycy demonstrują w działaniu wagę europejskich wartości, a samorządy sprawność w pomaganiu im w tym poprzez realizację inwestycji współfinansowanych ze środków UE. To, co było dla nas zawsze ważne w odniesieniu do fabuły komiksu – to wprowadzanie do niej postaci inspirowanych lokalnymi podaniami i legendami – stąd w tym roku mamy kilka nowych postaci inspirowanych Śląskiem - tłumaczy Sebastian Rysz.

Do współpracy zaproszono też artystów z Ukrainy

W pracach nad powstaniem komiksu uczestniczyli uznani artyści. Autorami scenariusza są Berenika Kołomycka i Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonali debiutujący w serii „Paneuropa” Grzegorz Pawlak oraz pracujący przy poprzednich edycjach Robert Służały, Rafał Szłapa, Wojciech Stefaniec i Przemysław Truściński, który nie ukrywa, że jest poruszony tematyką komiksu.

- Bardzo mocno przeżywam to, co wydarzyło się i nadal dzieje się na Ukrainie, dlatego czuję silną potrzebę tworzenia na ten temat. Nie ograniczam się tylko do działań artystycznych, ale również aktywnie staram się pomagać. Cieszę się, że Polacy mają chęć angażować się w pomoc. Ten komiks jest dedykowany ofiarom wojny oraz wszystkim, okazującym solidarność z narodem Ukraińskim - mówi rysownik.

Do współpracy zaproszono również artystów z Ukrainy. Fragmenty komiksu zostały zilustrowane przez Bohdanę Vitkovską i Darię Bairamovą, a niezwykle efektowną okładkę stworzył Igor Barańko. W komiksie przedstawiono inwestycje zrealizowane przy wsparciu środków Unii Europejskiej:

  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie,
  • Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie,
  • Pokazową Zagrodę Żubrów w zabytkowym parku w Pszczynie.

Druga śląska premiera odbędzie się na Targach Książki w Katowicach

Śląska premiera komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” odbędzie się w dniach 3-5 listopada w ramach Targów Książki w Katowicach. Na stoisku wydawcy pojawią się scenarzyści i rysownicy, którzy będą podpisywać bezpłatne egzemplarze komiksu. Osoby odwiedzające stoisko mogą także liczyć na gadżety opatrzone grafikami wykonanymi przez ilustratorów „Paneuropy” - kubki, koszulki, torby, zakładki i plakaty. W sobotę, 4 listopada o godzinie 15 odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem twórców, przedstawicieli partnerów komiksu oraz reprezentantów organizacji pozarządowych. Osoby, które nie będą mogły wybrać się na Targi Książki po papierowy egzemplarz komiksu dostępny w języku polskim i ukraińskim, mogą go pobrać w wersji elektronicznej ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce również w angielskiej wersji językowej.

Partnerami komiksu są m. in.: Miasto Pszczyna, powiat pszczyński, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Fundacja Dom Ukraiński, Fundacja Historia i Kultura oraz Targi Książki w Katowicach

Rynek, park i zamek w Pszczynie

Może Cię zainteresować:

Jesień i Perła Górnego Śląska. Pszczyński rynek, zamek i park wyglądają pięknie o tej porze roku. Zobaczcie!

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/09/2023

Przedwojenna Pszczyna w kolorze

Może Cię zainteresować:

Historia żubrów na Górnym Śląsku zaczyna się w katowickich Murckach. Tu sprowadził je książę pszczyński

Autor: Michał Wroński

13/04/2024

Jakub chelstowski

Może Cię zainteresować:

Jakub Chełstowski: „Potrzebujemy ustawy transformacyjnej. Będę przekonywać kolegów z KO”

Autor: Patryk Osadnik

17/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon