Jedna ulica. Dwie armie, polski wódz, żelazny kanclerz i... zbrodniarz III Rzeszy. Gdzie? W Chorzowie Batorym

Ulica Armii Krajowej w Chorzowie Batorym wiele razy zmieniała swoją nazwę. Jej zabudowa przez lata jednak niewiele się zmieniła. Zobaczcie w naszej galerii jak wygląda na starych zdjęciach i pocztówkach.

Jedna z dwóch głównych ulic Chorzowa Batorego nazwę Armii Krajowej nosi od jakiś 30 lat. Wcześniej była to m.in. Bismarckstrasse, Piłsudskiego, Krakowska, Hermann-Göring-Strasse czy Armii Czerwonej.

To jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w mieście i biegnie od granicy ze Świętochłowicami (ul. Katowicka) do granicy z Katowicami (ul. Gliwicka). Już pod koniec XIX w. pojawił się tu tramwaj wąskotorowy, a w 1912 r. ułożono normalny tor.

Dawny hotel i dworzec kolejowy najczęściej na starych zdjęciach i pocztówkach

Większość zabudowy ulicy pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Dwa najciekawsze i najczęściej pojawiające się na starych zdjęciach i pocztówkach budynki to dawny hotel u zbiegu ulic Armii Krajowej 55 i Bojowników o Wolność i Demokrację 60 oraz dworzec kolejowy.

Hotel został wzniesiony w latach 1897-1898. Do 1903 r. nosił nazwę „Pod Zielonym Dębem” (Zur Grünen Eiche), później - do 1922 r. „Pod Żelaznym Kanclerzem” (Zur Eisernen Kanzler), a następnie zmienił nazwę na „Śląski”. Po wojnie na parterze działała restauracja, a część hotelowa zamieniona została na mieszkania czynszowe.

Budynek dworca kolejowego został wzniesiony w 1913 r., według projektu sporządzonego przez ówczesną Królewską Dyrekcję Kolejową w Katowicach z 1911 r. (Königliche Eisenbahn-Direktion). To obiekt na planie prostokąta, utrzymany w konwencji modernistycznej. Skład się z kilku połączonych ze sobą brył.

Chorzow Wolnosci 1918 poczta

Może Cię zainteresować:

Mówią o niej "Wolka". Ulicę, bez której nie byłoby Chorzowa mamy na starych dobrych zdjęciach z Königshütte

Autor: Maciej Poloczek

28/10/2024

Chorzów Staw Hutniczy

Może Cię zainteresować:

Wodnym taxi na chorzowski Rynek. Staw w centrum miasta wyglądał malowniczo, ale był ekologiczną bombą

Autor: Maciej Poloczek

24/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon