Katowice w czasach PRL nigdy nie wyglądały lepiej. Oto miasto sprzed pół wieku na rzadkich zdjęciach z tamtej epoki

Nowy Spodek, brutalistyczny dworzec, Skarbek, Zenit, charakterystyczna zabudowa ówczesnej Armii Czerwonej, a dziś Wojciecha Korfantego. I Tysiąclecie ze swoją, nie zabraną jeszcze, przestrzenią. Takie właśnie były dynamicznie zmieniające się Katowice lat 70. XX wieku. Oto kolekcja rzadkich zdjęć miasta z tamtej epoki.

O przeszłości opowiadają nie tylko starsi ludzie i historycy. Robią to także zdjęcia. Powiedzenie, że jeden obraz to tysiąc słów, nie wzięło się znikąd. Dobre zdjęcie może kryć w sobie całą opowieść. Na przykład opowieść o Katowicach, dla których architektury lata 70. XX wieku były okresem wielce burzliwym.

– Symbolem dynamicznych przemian, jakie dokonują się w architekturze i przestrzennym układzie Katowic, stało się centrum miasta, które ulega całkowitemu przetworzeniu – pisał o tym jeden z autorów ówczesnej książki o Katowicach. – W wyniku licznych zmian i różnych opracowań alternatywnych wielu grup architektów zrealizowano już główne założenie śródmieścia, rozwinięte wzdłuż Rynku, osi ul. Armii Czerwonej i Ronda, stanowiącego skrzyżowanie z drugą ważną arterią, ul. Dzierżyńskiego.

Słowa te opisują rewolucję. Oto „nowe” Katowice odwracały się od swej dawnej, głównej osi przestrzennej wzdłuż ulic Warszawskiej, 3 Maja i Gliwickiej. Nowe miewało swoją ciemną stronę, wdrażane nieraz z krzywdą dla starego. Przy nowej Armii Czerwonej (dawniej Zamkowej, dziś Korfantego) i to w sąsiedztwie Pomnika Powstańców Śląskich, nie było miejsca dla „pruskiej” zabudowy i tak przepadł katowicki Zamek, czyli dwór Tiele-Wincklerów. Istną zbrodnią na architekturze – światowej wręcz – było zniszczenie części zabudowy osiedla Nikiszowiec. Z drugiej strony, w Katowicach powstał szereg pereł funkcjonalizmu czy też fenomenalne, genialne bez mała realizacje, jak osiedle Tysiąclecia czy Gwiazdy.

Zobaczmy więc Katowice ze Spodkiem, ale jeszcze bez .KTW. Owszem z Tauzenem, ale nie całym. Za to z urbanistyczną schizofrenią wieżowców na Giszowcu, niestety. Bez Gieceku, Emceku, ale z DOKP. I z nowym wtedy dworcem, którego teraz już nie ma. Oraz przemysłem, którego również właściwie nie ma.

Zapraszamy na fotograficzną wyprawę w czasie, do Katowic połowy lat 70. XX wieku.

Absurdy Katowic. To może brzmieć jak żart, ale...

Może Cię zainteresować:

Ulica Długa jest krótka, czyli 14 najzabawniejszych absurdów, sekretów i paradoksów Katowic

Autor: Tomasz Borówka

08/10/2022

Katowice Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Genialne zdjęcia Katowic lat 60 i 70. XX wieku. Tak architekt Jurand Jarecki widział swoje ulubione miasto

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2024

Katowice lat 60. w kolorze

Może Cię zainteresować:

Wszystkie kolory Katowic. John Reps, fotograf ze Stanów Zjednoczonych, zrobił te niesamowite zdjęcia miasta w latach 60.

Autor: Tomasz Borówka

12/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon