Główny Urząd Statystyczny organizuje ostatnio konferencję za konferencją, ujawniając kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, przeprowadzonego w 2021 roku. Nie dalej jak we wtorek 20 września 2022 r. podał liczbę mieszkańców Polski oraz miast, miasteczek, powiatów i gmin oraz dane dotyczące mieszkań i budynków w Polsce. Pal licho, że z powodu wojny w Ukrainie i masowej migracji uciekających przed nią do Polski ludzi, dane te są już nieaktualne, bo przybyło nam - wg szacunków - milion nowych mieszkańców.
Kiedy dane o narodowości, w tym śląskiej?
Kiedy jednak dowiemy się, ile osób zadeklarowało w Spisie Powszechnym narodowość śląską? Wg tabelki GUS-u z harmonogramem udostępniania informacji o danych pochodzących ze spisu, dane wstępne dotyczące "struktury narodowo-etnicznej ludności: przynależności narodowo-etnicznej, języka używanego w domu" mają zostać upublicznione w okresie od września do listopada 2022 r. Kiedy konkretnie? Na takie nasze pytanie wysłane 20 września Główny Urząd Statystyczny nie odpowiedział, ale pierwotnie słyszeliśmy o terminie: wrzesień 2022. Bez przedłużania do listopada.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 odbywał się od 1 kwietnia do 30 września 2021 według stanu na koniec 31 marca 2021. Wśród pytań dwa dotyczyły narodowości. Śląskiej nie było wcale łatwo zadeklarować.
W formularzu spisowym jedno z pytań brzmiało „Jak jest Pana(i) narodowość?” z informacją, że „przez narodowość należy rozumieć przynależność narodową lub etniczną – nie należy jej mylić z obywatelstwem”. Wśród możliwości do wyboru nie było jednak narodowości śląskiej. Żeby taką zadeklarować, trzeba było zaznaczyć opcję „inna” i samodzielnie wpisać „śląska”.
Narodowość śląską można było też podać jako drugą w kolejnym pytaniu „Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”. W tym celu trzeba było zaznaczyć odpowiedź „tak” i samodzielnie wpisać śląską.
W kolejnym pytaniu GUS pytał „Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu?”. W tym przypadku do wyboru były opcje „wyłącznie polskim”, „polskim i innym(i) niż polski” oraz „wyłącznie innym(i) niż polski”. W dwóch ostatnich opcjach można było wpisać „śląski”.
Przypomnijmy, że w poprzednim Spisie Powszechnym, z 2011 roku, narodowość śląską zadeklarowało blisko 847 tys. osób, w tym jako pierwszą - 436 tys. Używanie języka śląskiego w domu w całym kraju zadeklarowało ponad 529 tys. osób. Zdecydowana większość z nich mieszkała w woj. śląskim (77,7%) oraz w woj. opolskim (22%).
W Czechach coraz więcej Ślązaków
W marcu 2022 roku Czechy podały wyniki swojego spisu powszechnego, przeprowadzonego - tak jak polski - w 2021 roku. Według wstępnych wyników w Republice Czeskiej mieszka 12 451 osób, które jako jedyną podało narodowość śląską. To o 237 więcej takich deklaracji w porównaniu z rokiem 2011 i o 1 573 więcej niż w spisie z roku 2001.
Dodatkowo narodowość śląską jako jedną z dwóch podało w ubiegłym roku 18 453 osób - najwięcej było deklaracji śląsko-czeskich (12 514), śląsko-morawskich (4 696) i śląsko-polskich (547). W sumie narodowość śląską podało u naszych południowych sąsiadów 30 904 osób. Najwięcej w Kraju Morawsko-Śląskim, który obejmuje m.in. Ostrawę, Opawę, Jablunkov czy Karwinę.
Może Cię zainteresować: