Muzeum Śląskie ma nowego dyrektora
Maria Czarnecka kierowała Muzeum Śląskim w Katowicach od marca 2021 do lutego 2024 roku. Po jej odwołaniu obowiązki dyrektora sprawował jej zastępca - dr Karol Makles. To on zainicjował projekt stworzenia parku na terenie byłej KWK "Katowice". Karol Makles stanął także do konkursu na nowego dyrektora, który rozpisał w 2024 roku zarząd województwa. Rywalizował z ośmioma kandydatami. Koniec końców konkurs został unieważniony.
W styczniu 2025 roku Urząd Marszałkowski rozpisał drugi konkurs. Udział w nim wzięło 9 kandydatów i kandydatek, w tym także pełniący obowiązki dyrektora MŚ dr Karol Makles.
W konkursie startował również dr Łukasz Galusek, architekt i od 2018 roku zastępca dyrektora ds. programowych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Jak się dowiadujemy w Urzędzie Marszałkowskim woj. śląskiego, to właśnie dr Galusek został wybrany na nowego dyrektora Muzeum Śląskiego.
- Nowym dyrektorem Muzeum Śląskiego został wybrany Łukasz Galusek. To osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie. W przeszłości pełnił funkcję m. in. dyrektora w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Kandydaturę jednogłośnie rekomendowała komisja konkursowa. Zarząd Województwa ją jednogłośnie zatwierdził - mówi Sławomir Gruszka rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Kim jest dr Łukasz Galusek
Dr Galusek jest magistrem inżynierem architektem (Politechnika Śląska) oraz doktorem nauk historycznych (Uniwersytet Jagielloński).
Galusek jest kuratorem wielu wystaw i projektów kulturalnych, autorem książek i publikacji dotyczących architektury okresu zimnej wojny oraz członkiem gremiów, takich jak Kolegium Prezydenta RP do spraw Polityki Międzynarodowej czy Grupa Robocza Ekspertów do spraw Dziedzictwa Kulturowego Krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Współautor publikacji: „Jože Plečnik – architekt i wizjoner”, „Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy”, „Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura”, „Pogranicze. O odradzaniu się kultury”, „Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci”, „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”. Współkurator wystaw: „Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy”, „Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)”, „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović” i „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”. Członek Kolegium Prezydenta RP do spraw Polityki Międzynarodowej oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
"Słuchać różnych środowisk i je łączyć"
- Najważniejsze dla całego regionu to skoncentrować wszystkie siły, aby Muzeum Śląskie w pełni mogło służyć publiczności - mówi Alicja Knast, była dyrektorka Muzeum Śląskiego, obecnie szefowa Galerii Narodowej w Pradze.
- Nikt pełniący tę funkcję jednoosobowo tego nie dokona, potrzebuje wsparcia i Zespołu i całego środowiska. Jestem przekonana, że dr Łukasz Galusek, z którym w przeszłości Muzeum Śląskie już współpracowało zrobi wszystko, aby słuchać różnych środowisk i je łączyć, zarówno w wymiarze regionalnym jak i międzynarodowym. Są to cechy, których potrzebujemy jak nigdy dotąd - uważa Knast.
Dobry badacz i lider "spoza" może być bardziej czuły na wielowątkowość tematu
- Cieszy mnie wybitny związek Galuska z kulturą całej Europy Środkowej i Wschodniej i jego sposób podejścia do niej, niezależnie w jakim regionie się przejawia. Dobry badacz i lider "spoza" może być bardziej czuły na wielowątkowość tematu, jakim przyszło mu się zająć - ocenia ten wybór komisji Ewa Trzcionka, dyrektorka programowa Fundacji Zielone Konie w Bielsku-Białej
- Liczę, że jego zrozumienie potencjału miastotwórczego, jakim jest architektura czasów socmodernizmu dobrze zrobi naszemu regionowi. Bo to w naszym regionie nagromadzone zostały wybitne realizacje tego okresu, a nadal są niedoceniane i degradowane. Mamy katastrofalną sytuację w Parku Śląskim, a Spodek jest zagrożony remontem, który może bezpowrotnie zniszczyć symbol nowoczesnego dziedzictwa architektury Śląska. Liczę, że dzięki Łukaszowi Galuskowi śląska architektura socmodernistyczna może dostać porządny zastrzyk uznania - dodaje Ewa Trzcionka.