Plebiscyt Polska Architektura XXL to jedyny konkurs w Polsce, który docenia wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrze i krajobraz. I właśnie w tej drugiej kategorii zwyciężyły projektantki z Pracowni Brokat w Katowicach: Roma Skuza i Bogna Polańska.
Mieszkanie w Koszutce nagrodzone przez jury
Jury uznało, że zaprojektowane przez nich "Niebanalne mieszkanie na Koszutce" jest najlepsze w Polsce. Jurorzy przyznali nagrodę "za duże wyczucie w łączeniu form i kolorów oraz klimat wnętrza podążający za okresem powstania budynku".
Decyzja internautów była inna - oni docenili gdański apartament, zaprojektowany przez Sikora Wnętrza.
Więcej o Architekturze XXL:
- Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021. Aż 7 świetnych inwestycji z woj. śląskiego. Zobacz je wszystkie
- Dom Wiatrak, zaprojektowany przez śląską pracownię, zdobył nagrodę w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2021
Mieszkanie w katowickiej dzielnicy Koszutka ma zaledwie 52 m2 powierzchni. Klientka chciała, by wnętrze mieszkania miało nawiązywać duchem do stylu lat 50. i 60, w których powstały zabudowania Koszutki. Projekt miał też uwzględniać materiały kontrastujące ze sobą. Dodatkowo inwestorka jest fanką antyków i ma pokaźną kolekcję roślin doniczkowych, co oczywiście architektki wzięły pod uwagę.
Układ mieszkania miał być jak najbardziej otwarty
- W Koszutce królują tam bloki wybudowane w latach 60. głównie w konstrukcji żelbetowo-szkieletowej. Chcieliśmy więc wydobyć ten surowy materiał konstrukcyjny i odkuć tynk ze słupów oraz podciągów - mówią projektantki.
Nie obyło się bez poważniejszego remontu. Układ mieszkania miał być możliwie jak najbardziej otwarty. Usunięto ścianę dzielącą sypialnię od salonu i zastąpiono ją kotarą w kolorze miętowym. - Kotara daje możliwość szybkiego powiększenia otwartej przestrzeni - wyjaśniają Roma Skuza i Bogna Polańska. Drzwi do łazienki umieszczono w innym miejscu, aby zaaranżować ją w funkcjonalny sposób. Niewielkie pomieszczenie gospodarcze wydzielono z powierzchni kuchni, ukrywając je za przesuwnymi drzwiami.
- Zdecydowaliśmy się wykorzystać i uatrakcyjnić w projekcie materiały już zastane w lokalu. Były to przede wszystkim elementy takie jak beton, parkiet czy żeliwne grzejniki - wyjaśniają projektantki z Brokatu.
Odkryty beton ma bardzo ciekawą fakturę drewna, pozostawioną po szalunku. Dodatkowo gdzieniegdzie ukazały się pierwotne wgłębienia po włącznikach bakelitowych, co zainspirowało projektantki do użycia w nowej instalacji właśnie takich włączników.
Uznały one także, że zastany oryginalny parkiet najkorzystniej będzie ponownie wycyklinować i zaolejować na biało. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano, po pierwsze, jasną podłogę, po drugie zaś, nie pozbawiono jej naturalnej struktury drewna.
Antyki oraz czarne i złote dodatki
W mieszkaniu do aranżacji wnętrz użyto kompletu mebli antycznych, które mają za sobą historię, bo zostały znalezione i uratowane przed zniszczeniem. Odrestaurowane dwie szafy i szafki nocne pasowały idealnie do założeń projektowych.
Łóżko od kompletu rozebrano na części i wykorzystano do zrobienia innych mebli. W związku z tym z zagłówków mógł powstać nowy stół, a boki łóżka to dwie wiszące półki w kuchni. Z pozostałych elementów stworzono ławę, na której ustawiono kwiaty doniczkowe tworzące „ścianę” zieleni.
Ciepło drewna przełamano czarnymi dodatkami i meblami w tym kolorze, np. łóżkiem w sypialni i zabudową kuchenną z blatem ze stali nierdzewnej. Czerń pojawia się również w dodatkach, jak listwy przypodłogowe, parapety czy nogi od stołów. - Aby podkreślić elegancką formę starych mebli postanowiliśmy przemycić złoty kolor w prostych lampach i kolorystyce grzejników - mówią projektantki.
ZOBACZ TEŻ:
- Dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem na parterze. To Dom Szajtrów w Katowicach
- Metamorfoza domu kostki w Mikołowie. Jak z nudnego budynku zrobić nowoczesną bryłę
- Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka
Może Cię zainteresować: