"Marcepaniku, chodź do mamy!". Ciekawe, czy tak nazwany syn cieszyłby się z tego oryginalnego imienia w wieku 13 czy 18 lat. Nie za bardzo? Dlatego adwokatem noworodka musiał się stać, chcąc nie chcąc, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. Odmówił nadania chłopczykowi imienia Marcepan.
- Rodzice dziecka tłumaczyli, że bardzo lubią marcepan, dlatego chcieli by syn miał tak na imię – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Katowicach.
To jednak nie przeszło. Musieli wymyślić coś innego, nie ośmieszającego dziecka. Ale, jak tłumaczy Ewa Lipka, takich jak Marcepan przypadków, gdy kierownik USC musiał odmówić rodzicom, w 2022 roku było w Katowicach zaledwie kilka.
To mój syn Sosnowiec. To moja córka Apokalipsa
Za to takie wybryki rodziców Mirosław Kańtor, wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, pamięta najlepiej.
- Niedawno państwo chcieli dać bliźniaczkom na imię Sodoma i Gomora - mówił w wywiadzie udzielonym we wrześniu 2022 r. - Myślę sobie: czy ja jestem w ukrytej kamerze? Naprawdę? Oni: „Tak, bo Sodoma i Gomora to symbol niesprawiedliwości. A my chcemy, żeby lepiej się ludziom ten symbol kojarzył”. Pytam: „Ale jaki symbol? Chcecie przez własne dzieci oswajać społeczeństwo z tolerancją obyczajową?”. Oni: „Jak wszyscy poznają nasze dzieci, Sodoma i Gomora nie będą kojarzyć się z czymś strasznym”. Pomijam fakt, że Sodoma i Gomora to nawet nie są imiona. Długo to trwało, w końcu rodzice się ze mną zgodzili - dodał Kańtor.
Przykładów rodzicielskiej fantazji kierownik USC w Katowicach przytacza więcej: dla chłopców - Wiedźmin (w toku negocjacji zostało Wiedzimin), As, Messi, Real, Sosnowiec (sic!); dla dziewczynek: Kurtyzana (ojciec się pomylił, bo chodziło mu o... Roksanę), Apokalipsa, Nutella, Martadella.
W Polsce nie ma dowolności w nadawaniu imion dzieciom jak w USA
Za to zdarzają się oryginalne imiona, które Urząd akceptuje, mimo ich wyraźnie zagranicznego rodowodu. Po raz pierwszy w Katowicach pojawiło się imię męskie Filemon, które również w skali całego kraju rzadkie, a także żeńskie imię Lilli.
W Rudzie Śląskiej rodzice też mieli fantazję w 2022 r. W Rudzie Śląskiej dorastać będą Roksana, Lea, Bianka, Jowita, Mirabella, Gaja, Nel, Marika, Jaśmina, Lajla czy Radochna. Chłopcom zaś zafundowano między innymi takie imiona jak Samuel, Denis, Błażej, Ali, Paolo, Jarogniew, Natan, Olaf, Kilian, Liam czy Teodor.
Podobnie było w Chorzowie, gdzie w 2022 r. zdarzyły się pojedyncze przypadki nadawania chłopcom imion: Eliasz, Maksym, Beniamin, Ksawery, Remigiusz, Gustaw, Vincent, Oktawian, Feliks, Seweryn, Teodor, Konstanty, Ernest, Julian. Najoryginalniejsze imiona, które nadano w 2022 r. w Chorzowie to: Luciano, Kilian, Lucienne (żeńskie) i Mila, było także dwóch Brajanów. Tak, Brajany jeszcze się zdarzają. I doceńmy włoskie akcenty: Paolo, Luciano... Jak Pavarotti.
- Nie było imion dzieci, które Urząd Stanu Cywilnego odrzucił. Zdarzały się sytuacje prostowania ich formy ze zdrobniałej, gdyż przepisy - Prawo o aktach stanu cywilnego - nie zezwalają na nadawanie imion w tej formie oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego – informuje Katarzyna Hohuł z Urzędu Miasta Chorzów.
Dla dzieci o zbyt oryginalnych imionach mamy dobrą informację, można je w miarę łatwo i tanio zmienić. Taka usługa kosztuje 37 zł. W Niemczech trzeba zapłacić za to 2 tysiące. Euro.
Może Cię zainteresować:
Czy można syna nazwać Wiedźmin? W Katowicach rodzice chcieli mieć bliźniaczki: Sodomę i Gomorę
Może Cię zainteresować: