Jak informuje Śląski Związek Gmin i Powiatów podpisanie z PGG listu intencyjnego o pilotażowej współpracy jest wynikiem trwających przez kilka tygodni rozmów. Ramowe zasady współpracy wypracowali wspólnie przedstawiciele PGG oraz zebranego przez Związek zespołu roboczego, który stworzyli przedstawiciele samorządów (głównie ośrodków pomocy społecznej) prawnicy i eksperci ds. zamówień publicznych.
Celem pilotażu jest ułatwienie dostępu do węgla opałowego najbardziej potrzebującym odbiorcom indywidualnym z obszaru województwa. W szczególności chodzi o osoby nie mogące dokonać zakupu poprzez sklep internetowy PGG (osoby samotne, chore i niepełnosprawne, którzy znajdują się pod stałą opieką pomocy społecznej).
Gminy, które przystąpią do współpracy, będą musiały przygotować listę osób uprawnionych do zakupu węgla według określonych kryteriów, zweryfikować spełnianie tych kryteriów, pomóc w zgromadzeniu dokumentów przedsprzedażowych, przekazać je zbiorczo do PGG, a na koniec zorganizować transport węgla na swój teren i bezpośrednio do odbiorców.
Jak podkreśla SZGiP inicjatywa ta jest zupełnie niezależna od projektowanych obecnie na szczeblu centralnym działań w zakresie dystrybucji węgla przez samorządy. Przypomnijmy, że te w ubiegłym tygodniu zyskały wstępnie pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy samorządy mają mieć możliwość zakupu węgla za kwotę nie wyższą od 1500 zł za tonę, a cena dla odbiorcy końcowego ma być nie wyższa niż 2000 zł za tonę. Na posiedzeniu 21 października ustawami dotyczącymi dystrybucji węgla oraz ograniczania cen energii elektrycznej zajmie się Sejm, a Senat prawdopodobnie na sesji pomiędzy 26 a 28 października.
Może Cię zainteresować:
Handlarze węgla całymi dniami wyczekują przed kopalnią, by kupić kilka ton
Może Cię zainteresować: