W domu bogatych mieszczan z Katowic: drogie meble, zastawy, sztuka. Tak mieszkali Knochenhauerowie

Zobaczcie, w jakim luksusie żyli bogaci śląscy mieszczanie. Rodzina Knochenhauerów mieszkała w kamienicy przy Friedenstrasse w Katowicach. Dziś sąsiadowałaby z Muzeum Historii Katowic. Ci dobrze sytuowani katowiczanie sprzed ponad wieku świetnie się urządzili

To niewielka, istniejąca do dziś ulica Zacisze. Jest przecznicą ul. Wojewódzkiej pomiędzy ulicami ks. Józefa Szafranka i ks. Konstantego Damrota, tuż obok Akademii Muzycznej. Dawny dom Knochenhauerów również nadal stoi, jak kiedyś nosząc numer drugi. Sąsiaduje przez ścianę z Muzeum Historii Katowic przy Szafranka.

Na co stać było radcę górniczego

Zatem po sąsiedzku, w MHK, można szczegółowo obejrzeć na własne oczy, jak wyglądały wnętrza mieszczańskich kamienic, pieczołowicie tam odtworzone. Tak się jednak składa, że w Niemczech zachowały się cenne fotografie, na których utrwalono wygląd takiego mieszkania znajdującego się właśnie tuż obok - przy ulicy Zacisze 2.

Knochenhauerowie żyli w luksusie, zapewnianym najpewniej przez głowę rodziny - pan Bruno Knochenhauer jako radca górniczy zarabiać musiał krocie. Luksus ten rzuca się w oczy na bez mała wszystkich zdjęciach. Kosztowne meble: szafy, komody, etażerki, regały, stoły i stoliki, krzesła i fotele. Stiuki i żyrandole. Dywany. Ciężkie zasłony i ozdobne firanki. Obrazy na ścianach i półki uginające się od dzieł sztuki: rzeźb, wazonów, porcelany. Drogie zastawy stołowe. Kwiaty. A do tego zieleń za oknami, bo kamienicę otaczał niewielki ogród, w którym rosły nawet drzewa.

Kolorowe życie Knochenhauerów

Knochenhauerowie świetnie się urządzili. Mimo iż w Katowicach nie było Ikei. A poważnie: wnętrza ich mieszkania dowodzą kilku rzeczy. Po pierwsze: bogaci mieszczanie w bardzo młodych jeszcze Katowicach żyli na europejskim poziomie. Po drugie: uniwersalność tamtego wystroju na przestrzeni lat. Nawet jeśli dziś wielu uzna go za nieco "babciny" lub zbyt "pałacowy", przyznajmy, że klasyka aż tak szybko się nie starzeje.

Oryginalne, liczące sobie już sto kilkadziesiąt lat zdjęcia mieszkania Knochenhauerów, są czarno-białe. Korzystając z możliwości oferowanych przez obecną technologię, pokolorowaliśmy je. W jakimś stopniu pomaga to odtworzyć i poczuć klimat życia bogatych mieszkańców Katowic z dawno minionej epoki.

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowicki powiew luksusu, czyli SDH Zenit. Tak się robiło zakupy w PRL. Zobaczcie unikatowe zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2024

Katowice w roku 1872

Może Cię zainteresować:

Na tych zdjęciach miasto Katowice ma dopiero 7 lat. Budowano je tak: na jednej osi domy, na drugiej przemysł

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon