Jak dobrze, że fotograf z Ameryki miał do dyspozycji wysokiej jakości film! Dzięki temu, że wykonał swoje zdjęcia na slajdach Kodaka, niemal doskonale utrwalił się kolor ówczesnych Katowic. W dniach, kiedy Reps fotografował Katowice, miast było przystrojone z okazji święta 1 Maja, stąd tyle na zdjęciach czerwieni flag i transparentów. To właśnie jeden z tych ostatnich podpowiada nam datę roczną powstania tych zdjęć. "1000 LECIE PAŃSTWA POLSKIEGO sugeruje rok 1966. Ale to nie PRL-owska symbolika, czy gigantyczne portrety Gomułki i Ochaba zdobiące fasady, są tu istotne. Mimo iż z perspektywy czasu ich forma i treść może w najlepszym razie śmieszyć.
Jednak zdjęcia przedstawiają rodzące się ikony Katowic. Spodek w budowie! Superjednostka w budowie! I ten Plac Grunwaldzki za młodu, i te Niebieskie Bloki na Koszutce! Coś niezwykłego.
Dodatkowym walorem fotografii Repsa jest to, że ukazują w kolorze próbkę ówczesnej katowickiej ulicy, czyli fragmentu pasażu handlowo-gastronomicznego przy dzisiejszej Chorzowskiej (wtedy Dzierżyńskiego) . Przechodniów na zakupach czy spacerze, bawiące się dzieci. A na drugim planie - samochody i tramwaje tamtych lat.
Interesujące są i dalsze plany zdjęć Amerykanina. Dziś fotograf już nie uchwyci takich perspektyw, gdyż niejeden z widocznych w oddali obiektów albo zmienił się nie do poznania (jak kopalnia "Katowice"), albo został przesłonięty przez nowsze budynki i z miejsca wykonania zdjęć jest niewidoczny (jak Kościół Mariacki).
Te
zdjęcia są niczym okna w przeszłość miasta. Polecam gorąco ich
smakowanie! Oraz delektowanie się kolorem.