Na terenach dawnej KWK Saturn w Czeladzi ma w przyszłości powstać zagłębiowskie muzeum górnictwa. Samorząd sukcesywnie odnawia budynki po kopalni, która została zamknięta w latach 90. XX wieku, a 3 grudnia planuje zakończyć prace w remontowanej wciąż cechowni.
- Ponad sto lat Zagłębie żyło z górnictwa, a po kopalniach zostały już tylko ruiny. Postanowiliśmy zachować nasze górnicze dziedzictwo - powiedział burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec w poniedziałek, 24 października, w Radiu Piekary.
Może Cię zainteresować:
Czy to zamek Disneya? A może Big Ben? Nie, to cechownia w Czeladzi. Będzie tu muzeum górnictwa
Czeladź zazdrości Zabrzu Muzeum Górnictwa Węglowego i Kopalni Guido?
- Zabrze jest dla nas wzorem. Śląsk ma Kopalnię Guido jako swoją pamiątkę po górnictwie, a w Zagłębiu czegoś takiego brakuje. Mam nadzieję, że w miejscu Kopalni Saturn powstanie muzeum stanowiące pamiątkę zagłębiowskiego górnictwa - wyjaśnił Zbigniew Szaleniec.
W sumie stworzenie takiego obiektu ma kosztować 40 milionów złotych, z czego połowa to wsparcie m.in. z Unii Europejskiej. Utrzymanie ma być tańsze niż w przypadku Kopalni Guido, ponieważ w Czeladzi nie będzie turystycznej trasy podziemnej.
- Przede wszystkim uratowaliśmy przepiękny obiekt, który będzie wizytówką Czeladzi. Przyglądając się innym krajom Unii Europejskiej, gdzie górnictwo dawno już zlikwidowano, widzimy powrót zainteresowania tym tematem, powrót do korzeni - dodał burmistrz.
Może Cię zainteresować:
Związkowcy próbowali zamurować drzwi biura Mateusza Morawieckiego. Policja użyła siły
Czeladź musi oszczędzać. Wyłączy oświetlenie budynków
Tymczasem Urząd Miasta Czeladź musi borykać się z problemami finansowymi. Jak powiedział Zbigniew Szaleniec na antenie Radia Piekary, z powodu zmian podatkowych, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, miasto w przyszłorocznym budżecie będzie miało 16 milionów złotych mniej.
Poza tym rosną ceny energii, więc trzeba szukać oszczędności.
- Przez ostatnie lata tworzyliśmy oświetlenie we wszystkich parkach. Trzeba będzie je wygaszać na noc. To samo w szkołach- ograniczać ogrzewanie w weekendy. Każda placówka ma przygotować swój program oszczędnościowy. Będziemy także wyłączać oświetlenie miejskich budynków - zapowiedział Zbigniew Szaleniec.
Przyznał, że samo oświetlenie budynków nie jest dla miasta dużym kosztem, ale mieszkańcy "krzywo na to patrzą", stąd taka decyzja.
Może Cię zainteresować: